Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdowa: 23.09.2010 Prokuratura Generalna złożyła wniosek o pozbawienie immunitetu byłego prezydenta Władymira Woronina

Prokuratura Generalna zwróciła się do mołdawskiego parlamentu z wnioskiem o uchylenie immunitetu dwóm deputowanym Partii Komunistycznej: byłemu prezydentowi Władymirowi Woroninowi oraz Anatoliju Popuszoje. Zarzuty jakie Prokuratura Generalna stawia Woroninowi dotyczą zaniedbań oraz przekroczenia przez niego obowiązków głowy państwa, podczas tłumienia demonstracji w kwietniu 2009 r., w wyniku których zginął człowiek.

Władymir Woronin, były prezydent, źródło: Wikimedia Commons

Władymir Woronin, były prezydent, źródło: Wikimedia Commons

Podczas dzisiejszej sesji parlamentu, jego przewodniczący Mihai Ghimpu odczytał wniosek szefa Prokuratury Generalnej Valerija Zubko, w którym ten ostatni zwraca się z prośbą o pozbawienie immunitetu byłego prezydenta Władymira Woronina oraz deputowanego Partii Komunistycznej Anatolija Popuszoje. Zarzuty jakie Prokurator Generalny stawia przewodniczącemu Partii Komunistycznej dotyczą zajść z kwietnia 2009 roku, kiedy W. Woronin piastował urząd prezydenta kraju. Natomiast A. Popuszoje podejrzany jest o udział w aferze korupcyjnej.

Zdaniem V. Zubko były prezydent zaniedbał swoje obowiązki i nie podjął należytych działań, by zabezpieczyć demonstracje, które miały miejsce w Mołdowie od 7 kwietnia 2009 roku, jako protest przeciwko fałszerstwom w wyborach 5 kwietnia 2009. Prokuratura jest przekonana, że już 6 kwietnia było wiadomo, że sytuacja w stolicy kraju jest niezwykle poważna i wymaga adekwatnych działań. Podczas pacyfikowania demonstracji przez siły porządkowe śmiertelnie ranny został jeden z jej uczestników, Walerij Bobok. Dlatego Prokuratura chce dowiedzieć się, dlaczego w zaistniałej sytuacji Woronin nie zwołał Najwyższej Rady Bezpieczeństwa, której przewodniczył jako prezydent. A także zapytać o podjęte przez niego działania, które skutkowały masowymi aresztowaniami w nocy z 7 na 8 kwietnia i brutalną pacyfikacją demonstrantów przez siły porządkowe.

Zamieszki w centrum Kiszyniowa kwiecień 2009, źródło: Wikimedia Commons

Zamieszki w centrum Kiszyniowa kwiecień 2009, źródło: Wikimedia Commons

Wyłoniony w czerwcu zeszłego roku parlament powołał specjalną komisję do zbadania zajść z kwietnia 2009 r. Komisja w swoim dochodzeniu ustaliła, że Władymir Woronin wydawał bezpośrednie polecenia wysokim urzędnikom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w których nakazywał pacyfikację demonstrantów, przekraczając w ten sposób uprawnienia głowy państwa. W ostatnim roku Prokuratura Generalna postawiła również zarzuty niektórym współpracownikom policji, oskarżając ich o bicie i torturowanie uczestników demonstracji przetrzymywanych na policyjnych posterunkach.

Wnioskiem o uchylenie immunitetów zajmie się w najbliższym czasie parlamentarna komisja legislacyjna. W. Woronin, komentując stawiane mu zarzuty stwierdza, że „to część politycznej gry, w której rządząca Koalicja chce pozbyć się konkurenta w zbliżających się wyborach parlamentarnych”.

Zobacz fragment dzisiejszego posiedzenia parlamentu oraz komentarze analityków na kanale Publika (ros.)

Źródło: interlicpublika, moldpres, omega

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY