Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja: 23.10.2010 Prywatne porozumienie, państwowe zbrojenie

W stolicy Gruzji Tbilisi, dwóch ekspertów – Rauf Rajabov z Republiki Azerbejdżanu i Stepan Grigoryan z Republiki Armenii – podpisali rezolucję w której nawołują do zażegnania konfliktu w Górskim Karabachu. Uczynili to w oczekiwaniu na szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), który odbędzie się w Astanie w dniach 1-2 grudnia 2010 r.

Flaga OBWE, Źródło: Flickr, Autor: PanARMENIAN

Flaga OBWE, Źródło: Flickr, Autor: PanARMENIAN

Według ekspertów podstawowymi środkami do pokojowego rozwiązania konfliktu jest: stworzenie społeczeństwa obywatelskiego oraz komplementarność i współzależność działania zwaśnionych stron. Ta oddolna, miejscowa inicjatywa wydaje się być pozytywnym sygnałem i krokiem w stronę pokojowego rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu. Pozostaje jednak pytanie, czy obydwa społeczeństwa są na takie rozwiązania przygotowane? Rolę międzynarodowego mediatora w konflikcie w Karabachu, pełni utworzona w 1992 r., przy OBWE „Grupa Mińska”.

Warto dodać, że 22 października Parlament Azerbejdżanu przyjął projekt budżetu na 2011 rok. Zakłada on zwiększenie wydatków na obronę do 2,2 mld euro (89,7 % w porównaniu z rokiem bieżącym). Minister finansów Samir Szafirow zaakcentował, że połowa tej sumy zostanie przeznaczona na modernizacje uzbrojenia i zakup nowoczesnej broni.

Dokument podpisany przez Rabajova i Grigoryana mówi o przestrzeganiu:

· Wymogów określonych przez konwencje genewskie z 1949 r i protokołów dodatkowych z 1977 r.
· Deklaracji L’Aquila z 10 lipca 2009 r.
· Deklaracji Muscoca z 26 czerwca 2010 r.
· Konwencji Madryckiej z 21 maja 1980 r.

Ściągnij treść dokumentu:

Rezolucja (jęz. ros.)
Rezolucja (jęz. ang.)

Źródła: Wprost, Kavkaz-uzel

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY