Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 26.10.2010 Jakiego języka chcą Ukraińcy?

Ogłoszono  wyniki najnowszego sondażu dotyczącego preferencji językowych na Ukrainie. Badanie przeprowadził Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

język, autor: Anna Woźniak

język, autor: Anna Woźniak

40,4% Ukraińców uważa, że język rosyjski jako urzędowy powinien funkcjonować jedynie w miejscach, gdzie chce większość społeczeństwa zadeklaruje taką chęć.

Jednocześnie 33,5% respondentów uważa, że język rosyjski powinno się uczynić drugim językiem państwowym na Ukrainie. Na wschodniej Ukrainie, pomysł ten jest aprobowany przez 65,3% , na zachodniej – 7,3%.

Równolegle, 51,4% mieszkańców  na zachód od Dniepru jest przekonanych, że język rosyjski powinien być w całości usunięty z oficjalnego użycia na terytorium całej Ukrainy. Liczba zwolenników tego pomysłu na Ukrainie to w sumie 18,7%.

Badanie zostało przeprowadzone przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii, 8-17 października. Próba statystyczna to 2038 respondentów mieszkających we wszystkich regionach Ukrainy w tym Kijowie i na Krymie.

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) – to prywatna spółka ukraińska, założona w 1992 roku.

Uważni obserwatorzy przyznają, że sporu językowego na Ukrainie de facto niema. Ukrainofoni w znaczącej części są bowiem dwujęzyczni zatem rusofoni nie mają realnych problemów. Delikatne utrudnienia funkcjonują jedynie w dziedzinie urzędowej, ale jak dotąd wszystko jakoś na Ukrainie działa. Rozpatrywanie tej kwestii nosi znamiona działań politycznych podsycających spory społeczne.

źródła: interfaxukraine.ua, kiis.com.uazn.ua

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY