Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: Przeżyj wybory z Eastbook.eu cz. I[reportaż]

Redaktorzy Eastbook.eu są zawsze obecni w centrum najważniejszych wydarzeń.  W związku z wyborami samorządowymi, delegacja naszej redakcji udała się w okolice Lwowa, by tam naocznie obserwować przebieg elekcji.

autor: Anna Woźniak

autor: Anna Woźniak


Wybory samorządowe na Ukrainie 31 października 2010 po raz pierwszy odbywają się oddzielnie od wyborów parlamentarnych.  Ich proces jest bardzo skomplikowany. Wyborcy będą głosowali w okręgach o mieszanej ordynacji. W zależności od lokalizacji wyborca swój krzyżyk postawi przy nazwisku kandydatów na 5-8 różnobarwnych kartach do głosowania.

Stopień skomplikowania procesu wyborczego jest zatem znaczny. Przygotowanie okręgowych komisji do przeprowadzenia głosowania, jak sami zaobserwowaliśmy, pozostaje wiele do życzenia. Członkowie komisji nie do końca orientują się w przepisach wyborczych np. tych dotyczących praw i obowiązków obserwatorów. Ponad to  ordynacja wyborcza jest skomplikowana i przewiduje niesamowitą ilość procedur, które muszą zachować komisje. Łatwo o uchybienia.

autor: Anna Woźniak

autor: Anna Woźniak

Takie wybory w kształtującej się dopiero na Ukrainie demokracji to jej prawdziwy sprawdzian. Od czasów Pomarańczowej Rewolucji każde wybory to moment w którym na Ukrainie pojawiają się rzesze obserwatorów. W każdych wyborach bez wyjątku notuje się różnego rodzaju nieprawidłowości proceduralne i zwyczajne oszustwa przy urnie. W lokalach wyborczych pojawiają się więc obserwatorzy między-partyjni i zewnętrzni, często zagraniczni. Ich liczba w jednej obwodowej komisji może przekraczać nawet 10 osób.

autor: Anna Woźniak

autor: Anna Woźniak

Charakterystyczne na Ukrainie jest to, że wszystkie plakaty i ulotki wyborcze na dzień przed wyborami powinny zostać usunięte z widoku publicznego. Znaleźliśmy jednak kilka „rezerwatów”

Wybory zaczynają się o 8.00 i trwają bez przerwy do 22.00. W tym czasie każdy zarejestrowany w komisji może oddać swój głos. Miejscową specyfiką są obwoźne komisje odwiedzające osoby starsze i schorowane.

Jako obserwatorzy trafiliśmy na przedmieścia Lwowa, do miejscowości Winniki. Znajduje się tu 6 lokali wyborczych skupiających ok 10 tys wyborców. Jako międzynarodowi obserwatorzy mamy nadzorować poprawność procedur i alarmować o ewentualnych nadużyciach.

autor: Paweł Charkiewicz

autor: Paweł Charkiewicz

W przeddzień wyborów odwiedziliśmy 2 przydzielone nam  komitety dzielnicowe.  W pierwszym nasza wizyta i rejestracja przebiegła bez większych komplikacji. Członkowie komisji byli, co prawda nieco zdezorientowani i zaskoczeni naszą wizyta, jednak po paru telefonach i okazaniu zaświadczeń umożliwili nam kontrolę. Obserwację w tym lokalu zaczynamy jutro od 7.00, na godzinę przed otwarciem jej dla wyborców.

Druga komisja dzielnicowa okazała się znacznie bardziej problematyczna. Jej przewodniczący przez ponad pół godziny nie chciał nas wpuścić. Dopiero perswazja ze strony lokalnych działaczy,  oraz funkcjonariusza milicji pozwoliła na naszą rejestrację.

W dzień wyborów zapowiadana jest ładna pogoda. Mamy nadzieje, że nasza obecność w lokalach skutecznie odstraszy potencjalnych wyborczych cudotwórców.

O tym jak się wszystko udało zrelacjonujemy zaraz po podliczeniu głosów w Przeżyj wybory z Eastbook.eu cz. II[reportaż]

AW i PCh

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY