Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 21.11.2010 Niespełna miesiąc do wyborów (wideo)

18 listopada 2010 r. odbyła się rejestracja kandydatów na urząd prezydenta Białorusi. Przedstawiciele Centralnej Komisji Wyborczej, z Lidią Jarmoszyną na czele, spotkali się w Pałacu Republiki z kandydującymi. Tym samym, kampania wyborcza wstąpiła w decydujący fragment. Do 19 grudnia, kiedy odbędzie się głosowanie, pozostał niespełna miesiąc. Zarejestrowano 10 polityków, w tym urzędującego obecnie Aleksandra Łukaszenkę. Pozostała dziewiątka, reprezentująca różne oblicza białoruskiej opozycji, mobilizuje szyki, aby uzyskać jak najlepszy wynik.

Zdania co do tak dużej ilości opozycyjnych kandydatów są podzielone. Analitycy i dziennikarze twierdzą, że jest to przejaw braku wspólnej koncepcji. Zarazem trudno nie docenić trudu poszczególnych komitetów, dla których zebranie 100 tyś podpisów i rejestracja to duży sukces. Kolorytu kampanii dodaje podejście władz, które po raz pierwszy nie utrudniają pracy opozycyjnym politykom. Nieustannie trwa agitacja na ulicach Mińska, a do 19 listopada można spodziewać się jeszcze wielu ciekawych momentów: zawiązywanych sojuszy, PR-owych sztuczek, manifestacji i wzajemnych oskarżeń. Już od najbliższego poniedziałku w państwowym radiu i telewizji, zostaną wyemitowane półgodzinne wystąpienia każdego z kandydatów. Z pewnością przyniosą kolejną dawkę emocji, a tymczasem prezentujemy relację z rejestracji kandydatów, przygotowaną przez dziennikarzy Naszej Niwy oraz spoty wyborcze przygotowane przez telewizje Bielsat.

Rejestracja kandydatów, 18 listopada, Pałac Republiki, Mińsk:

Ryhor Kastusiou:

Alaksandr Łukaszenka:

Uładzimir Niaklajeu:

Jarosław Ramańczuk:

Wital Rymaszeuski:

Andriej Sannikau:

Mikoła Statkiewicz:Aleś Michalewicz:

Źmicier Wus:

Wiktar Ciareszczanka:

Źródło: nn.by, belsat.eu

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY