Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 23.11.2010 Rezultaty XIV szczytu UE-Ukraina

Na ostatnim brukselskim szycie, 22 listopada UE i Ukraina,  zatwierdziły plan mający na celu zniesienie obowiązku wizowego dla ukraińskich obywateli. Przyjęty plan określa wszystkie warunki, które musi spełnić Ukraina, by możliwe było zlikwidowanie obowiązku wizowego dla ukraińskich obywateli udających się do państw UE.

Janukowycz ,Van Rompuy, Barroso źródło:President of the European Council's

Janukowycz ,Van Rompuy, Barroso źródło:President of the European Council's

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu prezydent Ukrainy,  Wiktor Janukowycz zagwarantował, że Ukrainie uda się zrealizować postawione zadania jeszcze do końca 2011 r. Reprezentanci UE – przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso – byli bardziej powściągliwi w określaniu konkretnych terminów zniesienia wiz. Van Rompuy oraz  Barroso w swoich komentarzach zarysowali, że do połowy 2011 r. powinny zostać zakończone negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowe UE-Ukraina. Podali także do informacji fakt udostępnienia Ukrainie niektórych unijnych programów pomocowych. Przewodniczący Van Rompuy apelował o przestrzeganie na Ukrainie zasad demokracji, państwa prawa i wolności mediów.

Prezydent Janukowycz zapewnił, że członkostwo Ukrainy w UE pozostaje strategicznym celem Ukrainy.

źródła: unian.net, pravda.com.ua,

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY