Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 25.11.2010 Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. Ukrainy

24 listopada Parlament Europejski przyjął rezolucje w sprawie Ukrainy. Europejscy deputowani, po dwukrotnym odłożeniu obrad w tej sprawie, w końcu przegłosowali wspólny dokument. Rezolucja, będąca szerokim kompromisem większości europejskich partii politycznych, kieruje wiele słów krytyki pod adresem stanu demokracji na Ukrainie i jednocześnie wyraża wprost nadzieje na jej przyszłe członkostwo w Unii.

Parlament Europejski w Strasburgu. Źródło: flickr.com

Parlament Europejski w Strasburgu. Źródło: flickr.com

W rezolucji, przyjętej na plenarnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, europejscy deputowani wyrazili zaniepokojenie wobec wielu negatywnych zjawisk, jakie miały miejsce na Ukrainie w ostatnim czasie. Szczególną krytykę wyrażono wobec „coraz bardziej niepojących oznak zmniejszania się szacunku dla demokracji i pluralizmu”.

Posłowie zwrócili uwagę na przebieg wyborów samorządowych na Ukrainie, które choć upłynęły w spokojnej atmosferze i bez incydentów, to nie spełniały wszystkich standardów – przede wszystkim w aspekcie zmiany ordynacji wyborczej tuż przede wyborami oraz odmowie rejestracji partii opozycyjnych (w wyniku czego w ok. 85% okręgów wyborczych rządząca partia uzyskała pierwsze miejsce na listach).

Parlament wyraził również zaniepokojenie wydarzeniami świadczącymi o tym, że w ostatnich kilku miesiącach „wolność i niezależność mediów na Ukrainie były zagrożone”. W tym kontekście wezwano ukraińskie władze do zintensyfikowania śledztwa w sprawie zaginionego dziennikarza Wasyla Klimentiewa, redaktora opozycyjnej gazety, oraz wyrażono ubolewanie nad pozbawieniem częstotliwości nadawczych opozycyjnych stacji telewizyjnych (Kanal 5 i TVi). Zwrócono uwagę na rolę ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa ingerującej w przebieg procesów demokratycznych w państwie.

Mimo powyższej krytyki posłowie zgodzili się, że Ukraina należy do strategicznych partnerów Unii Europejskiej pełniąc kluczową rolę w regionie. Rezolucja podkreśla znaczenie Ukrainy w europejskim systemie bezpieczeństwa energetycznego i docenia jej wpływ na stabilność wschodniej Europy. Parlament wzywa do zawierania kolejnych porozumień między UE a Ukrainą w celu zabezpieczenia obu stronom dostaw energii, podkreślając jednocześnie, że Ukraina musi w tym celu zmodernizować system tranzytu gazu.

W dokumencie podkreślono również, iż Ukraina może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej, podobnie jak każde inne państwo europejskie odwołujące się do zasad wolności, demokracji poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz rządów prawa. Posłowie uznali także, że „Ukrainę charakteryzuje europejski sposób patrzenia oraz łączą ją z Unią silne więzi historyczne, kulturowe i gospodarcze”. Europejscy parlamentarzyści dostrzegli fakt utrwalającego się politycznego konsensusu ukraińskich władz i opozycji w sprawie europejskich aspiracji Ukrainy oraz długoterminowego dążenia do członkostwa w Unii.

Dzisiejsza nota prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy odnosząca się do przyjętej rezolucji zwróciła uwagę zwłaszcza na te ostatnie, pozytywne sygnały ze strony Parlamentu Europejskiego. Ukraińskie MSZ uznało rezolucje parlamentu europejskiego za kamień milowy na drodze Ukrainy do integracji europejskiej. Dyrektor departamentu informacyjnego MSZ, Oleg Wołoszyn, podkreślił, że „pierwszy raz historii, główny organ przedstawicielski w Unii Europejskiej, wyrażający wolę milionów Europejczyków, przyznał prawo Ukrainy do zostania członkiem Unii”. W jego opinii rezolucja „wyraża zaufanie do realizowanego przez przywództwo Ukrainy kursu”.

Źródła: novynar.com.ua, podrobnosti.ua, korrespondent.net, kommersant.ua, news.zn.ua, bbc.co.uk, expert.org.ua, podrobnosti.ua, zaxid.net, korrespondent.net, polit.com.ua, pravda.com.ua, pravda.com.ua, europarl.europa.eu, pravda.com.ua, politics.comments.ua

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY