Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 25.11.2010 Na Chreszczatyku wyrosło miasteczko namiotowe

Tysiące protestujących zignorowało rządowy zakaz utworzenia namiotowego miasteczka w centrum stolicy. Demonstranci pikietują przeciwko rządowemu projektowi ustawy podatkowej.

źródło: flickr autor:novinar

źródło: flickr autor:novinar

Protest jest częścią serii demonstracji, które odbywają się w Kijowie i innych ukraińskich miastach. Główne place i ulice opanowane zostały przez tysiące demonstrantów. Protestujący twierdzą, że reformy podatkowe zaszkodzą przedsiębiorstwom, głównie przez likwidację ulg podatkowych. Strona rządowa jest na stanowisku, iż zmiany są konieczne. Zmiana ordynacji podatkowej ma  zwiększyć wpływy do budżetu o 15 %. To pomoże ustabilizować sytuację gospodarczą kraju.

Eksperci wskazują, że nowe przepisy podatkowe w rzeczywistości mogą zmniejszyć dochód sektora finansów publicznych w wyniku bankructw małych przedsiębiorstw. Nowa polityka podatkowa może również powiększyć skalę korupcji wśród inspektorów podatkowych, którym oddano zbyt wiele władzy. Parlament przyjął projekt ustawy podatkowej w zeszłym tygodniu, ale prezydent Wiktor Janukowycz waha się co do jego podpisania. Ewentualny podpis mógłby zachwiać sondażowymi słupkami popularności. Prezydent obiecał spotkać się z protestującymi i wziąć pod uwagę  ich roszczenia. Jednocześnie zaprzeczył informacji podanej przez Annę German, że istnieje możliwość weta prezydenckiego w sprawie ustawy podatkowej.

Tymczasowe "siedziby"

Tymczasowe "siedziby" opozycji, Źródło: flickr volod32

Autokary, którymi do Kijowa przybywają demonstranci maja utrudniany wjazd do miasta. Milicja wydała oświadczenie wzywające demonstrantów do zachowania spokoju i rozejścia się. Demonstranci wymyślili sprytny sposób na kontynuowanie protestów, mimo oficjalnego zakazu. Powiesili plakaty opozycyjnych deputowanych na kilku namiotach i ogłosili je tymczasowymi siedzibami . Zgodnie z prawem, takich obiektów nie można niszczyć. Manifestacje mają być, zgodnie z deklaracjami opozycyjnych aktywistów, kontynuowane do skutku. Obecny system podatkowy na Ukrainie, według badań przeprowadzonych przez Bank Światowy w 183 krajach, zaliczany jest do trzech najgorszych na świecie.

Źródła: novynar.com.ua, mediaua.com.ua, news.meta.ua, podrobnosti.ua, korrespondent.net

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY