Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Rosja: 03.12.2010 Moskwa znokautowana przez międzynarodowe prawo

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Sztrasburgu skazał państwo rosyjskie na łączną sumę 1,72 mln euro odszkodowań dla bliskich  ofiar nalotów bombowych na czeczeńską wioskę Katyr-Jurt w lutym 2000 r.

Siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Sztrasburgu, źródło: Wikipedia

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Sztrasburgu (ETPC)  w sprawie „Abujewa i inni przeciwko Rosji” zasądził odszkodowanie dla 29 poszkodowanych i ich rodzin na łączną kwotę 1,72 miliona euro. W wyniku ostrzału śmierć poniosło 24 osoby, a 10 zostało rannych. Według Centrum Praw Człowieka Memoriał, ilość ofiar sięgnęła 150 zabitych.

Sąd stwierdził, że „użycie artylerii i bomb lotniczych w zaludnionym obszarze bez wcześniejszej ewakuacji cywilów jest niezgodne z poziomem bezpieczeństwa, egzekwowania którego, należy się spodziewać od społeczeństwa demokratycznego.”

Do bombardowania doszło w czasie II wojny czeczeńskiej między 4, a 6 lutym 2000 r. Kiedy czeczeńscy powstańcy zostali otoczeni w stolicy zrewoltowanej republiki, pozwolono im na opuszczenie miasta drogą na południowy- zachód. Tam pochód uciekinierów, partyzantów i ludności cywilnej pod białymi flagami trafił na zaminowanie uprzednio pola. Operacja lotnicza zmasakrowała konwój.

Sprawy przeciwko Rosji stanowią ponad czwartą część wszystkich procesów toczących się w ETPC. Rosja jest też stroną najczęściej przegrywającą pozwy.

Sprawa Abujewa i inni przeciwko Rosji (nr 27065/05)

Źródła: BBC, Ria Novosti, Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY