Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Białoruś/Polska: Wybory prezydenckie w białoruskiej ambasadzie (foto)

Białoruś przeżywa dziś wybory. O najważniejszy urząd w państwie stara się 10 kandydatów. Białorusini mogą głosowania poza terytorium swojego kraju. Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatele Republiki Białoruś maja możliwość zagłosować w warszawskiej ambasadzie,  konsulacie generalnym w Białymstoku i Gdańsku oraz w konsulacie w Białej Podlaskiej.

Exit Pool , autor: Anna WoźniakMieszkający w Warszawie młodzi Białorusini zorganizowali pod warszawską ambasadą Białorusi akcję exit pool. Mimo trzaskającego mrozu od godziny 10 do 20 na ul. Wiertniczej 58, przed furtką do ambasady kilka osób zbierało materiały do badania. Na przygotowanej urnie zamieszczona była informacja o badaniu w języku angielskim i białoruskim. Sami wyborcy różnie podchodzili do badania. Część bardzo chętnie podchodziła do białej urny i brała udział w badaniu. Były jednak i osoby mówiące „bez komentarza”  w pośpiechu opuszczające okolice.  Przyczyn takiego postępowania należy się doszukiwać kilku. Prozaiczny brak czasu (choć samo badanie trwa ok 5sekund), nieufność wobec młodzieży, a często obawa, że nieprzychylni do inicjatywy exit pool pracownicy ambasady mogą w przyszłości robić jakieś problemy. Cała akcja na bieżąco obserwowana była okiem kamery ochrony ambasady.

Oprócz wyborców i inicjatorów akcji na miejscu pojawili się także inni goście. Przyszło kilkoro zaprzyjaźnionych Polaków, przechodnie zatrzymywali się czasem dopytując o inicjatywę. Nie zabrakło oczywiście mediów.   Na miejscu byli reporterzy EastBook.eu oraz telewizja.

Na Białorusi zwykle takie niezależne od władz państwowych akcje kończą się interwencją milicji.  Pracownicy ambasady białoruskiej w Warszawie wezwali miejscową policję, a dokładnie patrol pirotechniczny. Jak wynikało z relacji funkcjonariusza, obawiano się podpalenia gmachu ambasady. Polska policja podeszła do sprawy nad wyraz rozsądnie. Funkcjonariusz po rozmowie z grupą pokojowo nastawionych młodych ludzi, powinszował pomysłu na akcję, życzył miłego dnia i wrócił na służbę.

Poniżej oficjalne wyniki badania ExitPool przeprowadzonego 19.12.2010 przed ambasadą Republiki Białoruś w Warszawie.

Ogółem w ambasadzie od 14 (przedterminowo) do 19 grudnia(głosowanie główne) swoje głosy w wyborach oddało 500 białoruskich wyborców.

W badaniu exit pool udział wzięło 244 wyborców, głosujących 19 grudnia.

Andrei Sannikau: 105

Jarosław Romanczuk: 51

Uadzimir Nikalaieu:  35

Aleksander Łukaszenka: 18

Wital Romaszeuski: 9

Makałaj Statkiewicz: 8

Hryhor Kostuseu: 4

Aleksander Michalewicz: 3

Dmitry Uss: 2

Wiktar Tereszczenka: 1

Przeciwko wszystkim kandydatom zagłosowało 8 osób.

zdjęcia: Ania Woźniak

tekst: Paweł Charkiewicz

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY