Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 27.12.2010 Rosyjska walka z nacjonalizmem-ofiarą padła ukraińska biblioteka

Po przeprowadzeniu rewizji, jedyna biblioteka literatury ukraińskiej na terytorium Federacji Rosyjskiej została zamknięta. Zarzut to „sprawa poważniejsza niż stan techniczny budynku”- powiedział przedstawiciel wydziału ds. walki z ekstremizmem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej.

źródło: flickr, autor: zeka79

źródło: flickr, autor: zeka79

23 grudnia oddział ds. walki z ekstremizmem MSW Rosji skonfiskował z Biblioteki Ukraińskiej Literatury w Moskwie ponad 50 książek dla przeprowadzenia ekspertyzy psychologo-lingwistycznej. 24 grudnia w gmachu biblioteki odbyła się druga rewizja. Tym razem śledczy  skonfiskowali twarde dyski z bibliotecznych komputerów, a także karty czytelników.

Pracownicy rosyjskiego MSW rewizję przeprowadzili na podstawie uchwały o walce z ekstremizmem Centralnego Okręgu Administracyjnego MSW Rosji w mieście Moskwie.

Jak podają świadkowie, funkcjonariusze MSW już wcześniej, podczas corocznego wywozu śmieciu z biblioteki starali się ustawić na półkach przyniesione ze sobą publikacje niewiadomego pochodzenia. Zauważeni wrzucili książki do śmieci i opuścili budynek.

Dyrektor biblioteki zawiadomiła media. Dziennikarzom relacjonowała, że po wydostaniu pakunku ze śmieci, pracownicy MSW zabrali woluminy do samochodu.

Po całym zdarzeniu  sporządzono protokół. Powiadomiona o zamieszaniu na miejsce przybyła zastępca kierownika Zarządu Kultury Centralnego Administracyjnego Okręgu Moskwy Oksana Griszyna .  Pani kierownik  zdziwiona całą sytuacją powiedziała, że biblioteka i tak miała zostać zamknięta.

Funkcjonariusze państwowi zapytani o motywy swojego działania odparli iż: „Prezydent Rosji kazał walczyć z ekstremizmem i nacjonalizmem – oto my właśnie walczymy”.

„Zapalne publikacje” które wywołały całą aferę to: wydawnictwa apologizujące postać Andrija Szeptyckiego, literatura dotycząca OUN-UPA, zbiory dotyczące ruchu „PORA” , a także periodyki „Ukraińskie Słowo”, „Szlach Peremohy” i „Nacja i Derżawa”.

Dyrektorka biblioteki poinformowała, że zamierza zwrócić się z zażaleniem do prokuratury.

źródła: .prawda.com.ua, unian.net, zaxid.net, interfax.com

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY