Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 18.01.2011 Czy będą unijne sankcje?

Na trwającej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, europosłowie głosować będą nad przyjęciem rezolucji w sprawie Białorusi. Jest wielce prawdopodobne, że na reżim Alaksandra Łukaszenki, zostanie narzucony szereg obostrzeń.

W biuletynie Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego (PE) czytamy o proponowanych sankcjach, które mają zostać nałożone na Mińsk:

– uchwalenie zakazu podróżowania i zamrożenie aktywów finansowych wobec białoruskich urzędników zaangażowanych w brutalne stłumienie wiecu 19 grudnia 2010 roku;

– rozszerzenie wsparcia finansowego dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów i organizacji pozarządowych;

– zwiększenie pomocy finansowej i stypendiów dla białoruskich studentów (wielu z nich zostało relegowanych z uczelni po wzięciu udziału w pokojowych protestach);

– obniżenie opłat wizowych dla obywateli Białorusi, a nawet zniesienie ich dla studentów, naukowców i artystów;

– ponowne rozważenie stanowiska w odniesieniu do stosunków z parlamentem Białorusi, także w ramach Partnerstwa Wschodniego Euronest.

Belarus: "Sanction the regime, but open doors to people", Milinkevich tells Europe

W zeszły czwartek, Alaksandr Milinkiewicz przekonywał eurodeputowanych w Brukseli: "Nałóżcie sankcje na reżim, ale otwórzcie drzwi zwykłym ludziom." Źródło: European Parliament Flickr

Debata dotycząca sankcji dla Białorusi odbędzie się w środę o godz.  17:00. W rozmowach udział weźmie Catherine Ashton, której dotychczasowe stanowisko pokrywa się z postulatami roboczej wersji rezolucji. Pomimo pozornie jednego tonu, którym przemawiają unijni reprezentanci, litewski eurodeputowany Justas Paleckis w wypowiedzi dla Radia Svaboda studzi nastroje zwolenników sankcji. –  Jak zwykle, w Parlamencie Europejskim istnieją różne punkty widzenia. Dzisiaj będę rozmawiał z przedstawicielami swojej partii o ewentualnym przyjęciu tego paragrafu – mówił Paleckis o ewentualnym nieuznaniu wyników wyborów na Białorusi przez Parlament Europejski.

Kolejnym spornym punktem, będzie przyszły charakter uczestnictwa Białorusi w programie Partnerstwa Wschodniego (PW). W tej kwestii, europosłowie dzielą się na zwolenników i przeciwników pozostania Białorusi w Zgromadzeniu Parlamentarnym Euronest. Ta część programu PW odpowiadająca za dialog pomiędzy parlamentami państw partnerskich, a reprezentacją Parlamentu Europejskiego nie może doczekać się swojego startu właśnie z powodu Białorusi. Ostateczna rezygnacja z zaproszenia białoruskich parlamentarzystów do Euronestu mogłaby doprowadzić do uruchomienia tej platformy. Jednakże taka decyzja zmieniłaby dotychczasowy układ sześciu tak samo traktowanych państw partnerskich na format 5+1.

Nad przyjęciem konkretnego tekstu rezolucji, europosłowie będą głosować w czwartek o godz. 12:00.

Źródło: Biuletyn PE, Radio Svaboda

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY