Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: 19.01.2011 Ostra krytyka Turcji i Azerbejdżanu

Prezydent Armenii, Serż Sarkisjan, zakończył oficjalną podróż na Cypr i do Grecji. Podczas swojego wystąpienia w Izbie Reprezentantów Republiki Cypryjskiej, stanowczo potępił politykę regionalną Turcji i Azerbejdżanu. Jego zdaniem kraje te nie pracują na rzecz pokoju i stabilizacji regionalnej.

źródło:www.president.am

Serż Sarkisjan w Izbie Reprezentantów Republiki Cypryjskiej, źródło:www.president.am

Z ust armeńskiego lidera padły zarzuty wobec postawy Azerbejdżanu w konflikcie karabaskim. Odnosząc się do długotrwałego konfliktu Serż Sarkisjan wskazywał na, jego zdaniem, brak prawnych, politycznych, czy moralnych podstaw aspiracji Azerbejdżanu do Górskiego Karabachu.

Przywódca Ormian, mimo iż uważa się za zdeklarowanego entuzjastę rozwiązań pokojowych nie wykluczył rozwiązań siłowych w przypadku azerbejdżańskiej agresji.
Ważnym akcentem ze strony Prezydenta było poruszenie sprawy porozumień energetycznych, które w ostatnim czasie zawarł Azerbejdżan. Zostały one ocenione jako krótkowzroczne i przekreślające możliwości budowania długoterminowej polityki energetyczno-paliwowej w regionie.

Odnosząc się do wspólnych spraw Cypru i Armenii, Prezydent Sarkisjan poruszył temat Turcji. Wyraził tym samym swoje zaniepokojenie, jak to okteślił, manipulacjami i niedotrzymywaniem porozumień przez premiera Erdogana. Obecne relacje Armenii z Turcją określił jako osłabione, a nawet swoisty krok wstecz w budowaniu pozytywnych relacji.

Mówiąc na ten temat ormiański przywódca, nawiązał do tureckiej okupacji północnego Cypru zapowiedział, że Armenia nigdy nie uzna tej sytuacji na forum międzynarodowym. Tu nawiązał do wspólnej historii ormiańsko-cypryjskich kontaktów i chrzescijańskiego dziedzictwa kulturowego obu krajów.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydenci Cypru i Armenii mówili o więzi jaka łączy oba kraje i deklarowali współpracę.

O wiele mniej spektakularną, lecz nie mniej ważną była wizyta Serża Sarkisjana w Grecji.

Głównym celem spotkania z prezydentem Grecji, było omówienie porozumienia dotyczącego wiz wjazdowych dla obywateli Armenii.

źródło: www.president/am

Serż Sarisjan i Karolos Papulias obecni przy podpisywaniu porozumień, źródło: www.president/am

Głowy obu państw towarzyszyły swoim ministrom podczas podpisywania porozumień dotyczących współpracy wojskowej i kulturalnej na lata 2011-2013. Jedno z  zawartych porozumień zakłada ustanowienie w Grecji  dnia młodzieży promującego kulturę i tradycję ormiańską.

źródła: armenianow.com, azbarez.com, president.am, greekherald.comFacebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY