Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 21.01.2011 Mustafa Dżemilew: „Na Krymie może dojść do rozlewu krwi”

Głowa tatarskiego parlamentu na Krymie, Mustafa Dżemilew, określił jako rażącą niesprawiedliwość działania władz na Ukrainie i przestrzegł przed, mogącym być tego następstwem, rozlewie krwi. W ten sposób przewodniczący Medżlisu odpowiedział na list Wasyla Dżarty, przewodniczącego Rady Ministrów Autonomicznej Republiki Krym, wzywającego Tatarów do opuszczenia bezprawnie zajmowanych ziem.

Mustafa Dżemilew. Źródło: justus.com.ua

Mustafa Dżemilew. Źródło: justus.com.ua

Jak relacjonuje przewodniczący krymskich Tatarów, Mustafa Dżemilew, w ostatnim czasie wszczęto przeciwko Tatarom kilkadziesiąt śledztw w sprawie bezprawnego zajęcia gruntów. Chodzi o niemal 1300 ha ziemi, rozmieszczonej na terytorium całego Krymu. „Jednocześnie – zdaniem Dźemilewa – wysoko postawieni urzędnicy państwowi wydzielili dla siebie dziesiątki i setki razy więcej ziemi”.

„Sprawa gruntów na Krymie to rażąca niesprawiedliwość wobec ludzi, którzy powrócili do Ojczyzny. Im nie tylko nie zwracana jest ziemia, którą pozostawili po bezprawnej deportacji, ale pozbawia się ich także możliwości brania udziału w prywatyzacji gruntów” – oznajmił Dżemilew.

Zdaniem Dżemilewa do wyegzekwowania prawdopodobnych decyzji sądowych zostanie wyznaczony Specnaz. „Nie wiem na kiedy ta akcja jest zaplanowana. W żadnym wypadku nie skończy się ona dobrze. Może dojść do rozlewu krwi, zwłaszcza tam, gdzie ludzie poświecili wszystko na budowę swoich mieszkań. Reakcja może być trudna do przewidzenia”.

Wypowiedź Mustafy Dżemilewa to odpowiedź na list otwarty przewodniczącego Rady Ministrów Autonomicznej Republiki Krym, Wasyla Dżartego, z 18 stycznia. Dżarty wezwał w nim Tatarów do opuszczenia bezprawnie zajmowanych ziem na Krymie. „Mój apel podyktowany jest zamiarem zakończenia sytuacji, związanej z tak zwanym krymskotatarskim bezprawnym zawłaszczeniem ziemi. Władza na Krymie nie ma zamiaru dalej tolerować bezprawia” – oświadczył w swoim liście Wasyl Dżarty.

Źródło: UNIAN, Ukraińska Prawda

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY