Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Krzysztof Nieczypor

Ukraina: 26.01.2011 Ukraińcy coraz mniej zadowoleni ze swojej władzy

Prawie rok po przyjściu do władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i premiera Mykoły Azarowa większość Ukraińców negatywnie ocenia swoje władze.

Mykoła Azarow i Wiktor Janukowycz. Źródło: zaxid.net

Mykoła Azarow i Wiktor Janukowycz. Źródło: zaxid.net

W sondażu przeprowadzonym przez ukraińską redakcję Deutsche Welle niemal połowa ankietowanych negatywnie ocenia starania Wiktora Janukowycza i Mykoły Azarowa na rzez rozwiązania najważniejszych problemów na Ukrainie. Najbardziej palącymi problemami Ukraińcy uważają kwestie gospodarcze (79%), korupcję (55%), a także bezprawną działalność urzędników i milicji (34%).

W pytaniu o ocenę starań władz ukraińskich o rozwiązanie w/w problemów najgorzej wypada prezydent Janukowycz. Tylko 10% zapytanych uznało jego prace za „ogólnie dobre”. Najgorszy wynik głowa państwa uzyskała w kwestii w walce z bezprawiem urzędników i milicji – aż 50% respondentów uznało jego działania za „całkiem złe”. Aktywność Janukowycza wobec problemów gospodarczych oceniło negatywnie aż 48% osób. Podobnie oceniane są jego próby walki z korupcją – 46%.

Podobnie jak prezydent, wynikami sondażu nie może pochwalić się szef ukraińskiego rządu. Najgorzej premiera Mykołę Azarowa oceniano w sprawie walki z bezprawnymi działaniami urzędów i milicji (negatywnie 51%, pozytywnie 8%). Równie źle w pozostałych kwestiach: rozwiązanie problemów gospodarczych (negatywnie 50%, pozytywnie 9%) i walki z korupcją (negatywnie 47%, pozytywnie 7%).

Pozytywne opinie prezydent Janukowycz otrzymał w sprawie poprawy stosunków z innymi państwami. 37% Ukraińców uznało politykę zagraniczną głowy państwa za „całkiem dobrą”, 16% za „całkiem złą”. Wysoko oceniane są także działania prezydenta w walce z terroryzmem („całkiem dobrze” – 38%, „całkiem zła” – 17%). Warto jednak odnotować, że pytania te zostały zostały zadane przed zamachami bombowymi w Makijewce.

W kwestii walki z terroryzmem premier Azarow uzyskał najlepszy dla siebie wynik w całym sondażu . Niemal co piąty Ukrainiec (19%) uznaje jego politykę wobec terroryzmu za sukces („całkiem dobrze”). Nieco gorzej niż Janukowyczowi poszło Azarowowi w polityce zewnętrznej: „całkiem dobrze” – 26%, „całkiem źle” – 23%).

Znacznie mniej pozytywnie wypada prezydent Janukowycz w sprawach polityki wewnętrznej. Na pytanie dotyczące oceny sytuacji wolności słowa na Ukrainie 28% stawia prezydentowi Ukrainy dobrą ocenę, zaś 20% wyraża niezadowolenie z jego działań na tym polu. 52% respondentów nie chciało lub nie potrafiło podać odpowiedzi na te pytanie. Z kolei zupełnie źle wypadają opinie na temat rozwoju demokracji na Ukrainie – 15% podaje ocenę pozytywną, 29% odnosi się wobec działań Janukowycza w tej kwestii negatywnie. W walce z przestępczością szef państwa również sobie nie radzi – tylko 13% Ukraińców uznało jego starania za „całkiem dobre”, za „całkiem złe” aż 38%.

W sondażu, przeprowadzonym w dniach od 3 do 13 grudnia 2010 r., wzięło udział tysiąc osób.

Źródła: Deutsche Welle

Facebook Comments
Krzysztof Nieczypor
Redaktor Eastbook.eu
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY