Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Rosja: 28.01.2011 Rosja oczami Rosjan

Co Rosjanie naprawdę myślą sobie? Po zaprezentowaniu pierwszej cześć badań dotyczących stosunku Rosjan do pomysłu przyłączenia ich kraju do UE, publikujemy kolejną część opinii naszych wschodnich sąsiadów.

Jak postrzegana jest Rosja w Europie?, źródło: Deutsche Welle

Rosja i jej mieszkańcy to kraj, o którym królujące stereotypy z powodzeniem zastępują w Polsce rzeczową wiedzę. Wpajany nam niezmiennie w obowiązkowych lekturach obraz Rosji i gruntujące go lekce historii nie dają nam nam zbyt wielu szans na komfort samodzielnych wniosków. Od pokoleń narzucają nam bardzo silnie określoną optykę naszego wschodniego sąsiada. Tym zdrowiej dla naszych z nim najlepszych relacji, skonfrontować nasze mniemanie z rzeczowymi badaniami. Jeszcze raz sięgnijmy więc do znakomitych badań niemieckiej stacji nadawczej Deutsche Welle. Na jej zlecenie wykonano badanie socjologiczne na reprezentatywnej grupie Rosjan, pytając ich, jak postrzegane jest ich państwo w Europie?

Według większości badanych, Rosja to przede wszystkim źródło tanich zasobów naturalnych i ludzkich. Odpowiedziała tak prawie trzecia część respondentów (31%). Na drugim miejscu (23 %) znalazła się odpowiedź „Solidny partner strategiczny”. „Globalny gracz, który konsekwentnie broni swoich interesów”, to odpowiedź 16 procent badanych. „Nieprzewidywalne państwo o imperialnych ambicjach” i ” Państwo, z którym nie ma potrzeby się dłużej liczyć” to odpowiedź udzielona łącznie przez 19 % badanych.

Badanie dostarcza bardzo cennych informacji na temat rosyjskiej samooceny. Największa ilość odpowiedzi wskazującej źródło tanich zasobów ludzkich i materialnych odsłania obraz niskiej samooceny. Jeśli dodamy to tego 19 % odpowiedzi wskazujących nieprzewidywalność i brak respektu dla swojego państwa to naszym oczom ukaże się społeczeństwo, którego samoocena daleka jest buńczuczności.

Źródła: Dutsche Welle.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY