Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Gruzja: 07.02.2011 Tarcza antyrakietowa na Kaukazie?

Czterech republikańskich senatorów  zaapelowało do prezydenta USA, by postawił w Gruzji kluczowy element tarczy antyrakietowej nowoczesny radar TPY-2.  Taki krok byłby swoistym przypieczętowaniem wejścia Gruzji do NATO. Największa przeszkodą jest jednak wejście w strefę wpływów Rosji i Turcji.

Radar dalekiego zasięgu źródło:flickr, autor: militarservman

Radar dalekiego zasięgu źródło:flickr, autor: militarservman

Wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Dawid Jalagania,  uznał za przedwczesne komentowanie posunięcia amerykańskich senatorów.  Oświadczył, że rząd gruziński nie ma w tej sprawie jeszcze wypracowanego stanowiska. Tym niemniej wiceminister określił sprawę za bardzo interesującą i rozwojową. Jego zdaniem instalacja elementów tarczy antyrakietowej na terenie Gruzji wzmocniła by bezpieczeństwo kraju i ustabilizowała by sytuację w regionie.

Umiejscowienie radaru w Gruzji jest propozycją czterech republikanskich senatorów, alternatywną  wobec umiejscowienia elementów tarczy na terenie Turcji.  Rząd turecki  zagroził bowiem odstąpieniem od zgody na usytuowanie radaru na swojej ziemi. Taki obrót wydarzeń nastąpił po wycieku informacji, że dane z radaru będą przekazywane Izraelowi.

źródła: Departament Stanu USA, CivilPortal1, CivilPortal2, Gazeta.pl, News.am, stosunkimiędzynarodowe.info

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY