Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

UE: Euronest rusza w marcu

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zapowiedział pierwsze spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest. Odkładana od ponad roku ważna składowa programu Partnerstwa Wschodniego uruchamiana jest kosztem Białorusi. Unia nie zaprosi do wspólnego stołu ani białoruskich parlamentarzystów, ani tamtejszej opozycji.

Just a single permit to live and work in the EU

W trakcie obrad Parlamentu Europejskiego, Źródło: European Parliament Flickr

Powołując się na przygotowany przez redakcję Eastbooka F.A.Q. o Partnerstwie Wschodnim, Zgromadzenie Parlamentarne Euronest ma odpowiadać za dialog pomiędzy parlamentami poszczególnych państw zaangażowanych w program PW a Parlamentem Europejskim. Do Euronest przynależeć ma 120 posłów – 60 posłów do Parlamentu Europejskiego i po 10 posłów z każdego z krajów objętego programem PW. Systematyczne spotkania platformy Euronest mają tworzyć przyszłą strategię działania PW oraz monitorować bieżącą działalność programu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, 10 lutego w sprawozdaniu wieńczącym Konferencje Przewodniczących Parlamentu Europejskiego ogłosił uruchomienie platformy Euronest. Pierwsze wspólne posiedzenie odbędzie się już w marcu. „Jest przełom. Cieszę się tym bardziej, że przez wiele miesięcy pracowałem nad osiągnięciem tego porozumienia. Jest wiele wspólnych spraw, którymi Zgromadzenie powinno się zająć. Nie ma czasu do stracenia.” – cytuję Buzka serwis prasowy.

Dotychczas, podstawowym problemem w organizacji multilateralnych spotkań parlamentarzystów sześciu państw i unijnych deputowanych była kwestia białoruska. Brak legitymizacji dla białoruskich posłów ze strony unijnych funkcjonariuszy skłaniał do wielorakich rozwiązań. Delegaci z Mińska, mieli na początku tworzyć formację opozycyjno-reżimową, gdzie obie strony reprezentowałoby pięciu kandydatów. Pomysł ten spotkał się z kategorycznym sprzeciwem reżimu. W końcu, Jacek Protasiewicz, szef delegacji Parlamentu Europejskiego ds. współpracy z Białorusią, 13 marca 2010 w wywiadzie dla białoruskiej agencji informacyjnej BelaPAN oznajmił o zaproszeniu do Euronestu tylko działaczy opozycji, o czym szczodrze informowaliśmy na Eastbooku. Pomysł polskiego deputowanego nie został zrealizowany, a przygotowania do inauguracji obrad Euronestu zostały wstrzymane na dobre.

M. Jerzy Buzek, the new elected President of the European Parliament, at his arrival in Strasbourg, Monday 13 July 2009

Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Źródło: European Parliament Flickr

„Mam nadzieję, że to jedynie stan przejściowy, a nie rozwiązanie docelowe. Parlamentarzyści z Białorusi są mile wdziani, ale dopiero gdy wolne wybory uznawane przez cały światy staną się rzeczywistością.” – powiedział Jerzy Buzek dla PAP-u. Jak interpretować decyzję Parlamentu Europejskiego? Z pewnością prace nad Euronestem zostały celowo wstrzymane aż do wyborów prezydenckich na Białorusi. Te odbyły się 19 grudnia 2010 r., a ich przebieg i powyborcze represje stały się wystarczającym powodem do wykluczenia białoruskiej delegacji ze Zgromadzenia. Zaproszenie opozycji, nie pełniącej w Białorusi faktycznie żadnej politycznej roli, uderzyłoby w konstrukcję Euronestu, która ma się opierać na współpracy przedstawicieli parlamentów właśnie. Ponieważ, nieumiejętność uruchomienia Euronestu, negatywnie rzutowała na całość unijnej polityki prowadzonej wobec wschodnich sąsiadów, zdecydowano się na start bez Białorusi. To osłabia i tak już warunkowy udział Mińska w programie Partnerstwa Wschodniego.

Zobacz listę 60 posłów wchodzących w skład parlamentarnej delegacji Euronest!

Źródło: europarlament.pap.pl, buzek.pl

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY