Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

UE: Szczyt Partnerstwa Wschodniego przeniesiony do Polski

Dzisiejsza informacja służb prasowych węgierskiej prezydencji zelektryzowała europejskie koła zajmujące się polityką wschodnią. Szczyt Partnerstwa Wschodniego, jedna z ważniejszych imprez w kalendarzu węgierskiej prezydencji, został przeniesiony do Polski. Szczyt odbędzie się w Warszawie, prawdopodobnie we wrześniu lub październiku. Oznacza to, że do rąk polskiej prezydencji, trafiły wszystkie ważne imprezy związane z unijnym programem Partnerstwa Wschodniego.

Według informacji opublikowanej na stronie węgierskiej prezydencji www.eu2011.hu, decyzja o przeniesieniu wydarzenia spowodowana jest nagromadzeniem się ważnych imprez o skali europejskiej w maju 2011 r. Węgrzy podkreślają w oświadczeniu, że decyzja ma charakter stricte logistyczny. Polska Agencja Prasowa jako konkurencyjne imprezy dla Szczytu PW podaję  Szczyt przywódców grupy państw G20 odbywający się 26-27 maja we francuskim Deauville oraz imprezy okolicznościowe z okazji 50. rocznicy powstania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Lista polskiej prezydencji powiększyła się o wydarzenie najwyższej rangi, Źródło: European Parliament Flickr

Oficjalne tłumaczenie jest jak najbardziej sensowne, jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na kontekst węgierskiej prezydencji. Co bardziej liberalne grupy unijnych polityków, nie kryły rozgoryczenia w związku z polityką prowadzoną przez prezydenta Węgier Viktora Orbána. Szczególnie krytycznie wypowiadano się na temat ustawy medialnej, która rzekomo nakładała cenzurę na węgierskie media. Pojawiły się głosy dezawuujące węgierską prezydencję, w kuluarach mówiono o odebraniu Węgrom prawa do organizacji co ważniejszych imprez, w tym i Szczytu Partnerstwa.  Jakkolwiek wyglądałoby prawdziwe uzasadnienie węgierskiej decyzji, jest to duże wzmocnienie wschodniej agendy polskiej prezydencji.

Podczas sześciu miesięcy przeznaczonych na polskie przewodnictwo w UE, przewidziano szereg wydarzeń związanych z programem Partnerstwa Wschodniego. Do flagowych punktów programu zaliczyć można planowaną na lipiec, kolejną edycję konferencji Go East! oraz trzecią odsłonę  Forum Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, która odbędzie się w listopadzie w Poznaniu. Uzupełnienie tej bogatej listy, przez wydarzenie najwyższej rangi, jakim jest Szczyt Partnerstwa Wschodniego, oddaje polskim urzędnikom, działaczom i organizacjom role przewodnią w animacji unijnego dialogu prowadzonego z krajami Europy Wschodniej. To duża szansa, ale i odpowiedzialność.  Najbardziej cieszy fakt, że w roku 2011, Partnerstwo Wschodnie może przestać być tylko pustym terminem określającym unijne gołosłowie.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY