Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 21.02.2011 Międzynarodowy dzień języka ojczystego

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego- ustanowiony przez UNESCO. Z tej okazji ukraińscy pisarze wydali list otwarty do rodaków.

ї-źródło: flickr, autor: kirillV17

ї-źródło: flickr, autor: kirillV17

W tekście, autorytety ukraińskiej literatury skarżą się na stan przewlekłej wojny politycznej w odniesieniu do wartości, które stanowią fundament tożsamości ukraińskiej.

Pisarze w szczególności apelują do swoich odbiorców o przemożenie ciszy codzienną językową deklaracje ukraińskiego obywatelstwa wszędzie, gdzie i kiedy istnieje zagrożenie dla wartości konstytucyjnych państwa ukraińskiego.

Pod listem podpisało się  70 ukraińskich pisarzy, na czele z  Romanem Iwanczukiem,  Oksaną Zabużko, Jurko Izdrykiem, Siergiejem Żadanem.

W obronie języka ojczystego stają też inicjatywy młodzieżowe. Młodzieżowy Ruch Narodowy RUCH organizuje festyn języka ukraińskiego w parku imienia Tarasa Szewczenki w Kijowie. Od godziny 15.00 poprzez happeningi, flashmoby i konkursy promowany będzie język ukraiński.

Poniżej pozwalam sobie zamieścić krótki film dokumentalny obrazujący realia językowe ukraińskiego szkolnictwa.

źródła: zaxid.net, unian.net, gurt.org.ua

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY