Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 22.02.2011 Pomoc szwedzka dla Mołdawii

17 lutego szwedzki rząd przyjął specjalny projekt wsparcia Mołdawii na lata 2011-2014. Celem szwedzkiego projektu jest zbliżenie Mołdawii do UE zarówno w sferze gospodarczej jak i wartości europejskich: demokracji i praw człowieka. Na ten cel, w ramach projektu, Szwecja zamierza przeznaczyć w kolejnych latach w sumie prawie 50 mln euro.

Gunilla Carlsson; źródło: Wikimedia Commons

Gunilla Carlsson; źródło: Wikimedia Commons

Przyjęty pod koniec zeszłego tygodnia dokument pod nazwą „Mołdawsko-Szwedzka strategia współpracy na lata 2011-2014” przewiduje, że Szwecja co roku będzie przekazywać 12 mln euro Mołdawii. Pieniądze mają być przeznaczone na sfinansowanie wszelkich reform, koniecznych „do zbliżania Mołdawii do UE”. Szwedzka Minister rozwoju i współpracy międzynarodowej Gunilla Carlsson powiedziała, że celem nowej strategii „jest okazanie wsparcia Mołdawii w jej dążeniach do integracji z UE, które jest priorytetem mołdawskiego rządu. Strategia potwierdza odpowiedzialność Szwecji we wspieraniu relacji Mołdawia – UE w ramach Partnerstwa Wschodniego” – dodała szwedzka minister.

Granty fundowane przez szwedzki rząd będą przeznaczone m.in. na harmonizację mołdawskiego prawodawstwa z unijnym, zwłaszcza w sferze przestrzegania praw człowieka i równości płci. Fundowane będą projekty inwestycyjne w sferze infrastruktury energetycznej, a także ułatwień dla prowadzenia drobnej przedsiębiorczości i rozwoju handlu.

Szwecja staje się jednym z najbardziej zaangażowanych państw UE w Mołdawii, jest jednym z najhojniejszych donorów, a 30 września 2010 otworzyła swoją pierwszą dyplomatyczną placówkę w Kiszyniowie. Przyjęty w zeszłym tygodniu program rządowy to kolejny dowód na to, że Sztokholm zamierza być aktywnym współreżyserem Partnerstwa Wschodniego. Zwłaszcza wobec tak rokującego kraju jak Mołdawia.

Źródło: Ambasada Szwecji w Kiszyniowie

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY