Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

[Zbiórka publiczna] Akcja „Delete System”, do 20 marca 2011, Patronat Eastbook.eu

„Viasna” (http://spring96.org) to jedna z największych pozarządowych organizacji praw człowieka na terenie Białorusi. Założona w kwietniu 1996 roku po masowych akcjach protestu przeciwko reżimowym władzom, „Viasna” pomagała aresztowanym uczestnikom i ich rodzinom.

Akcja "Delete System" - zbiórka laptopów dla organizacji Viasna

Po wyborach prezydenckich, które odbyły się 19 grudnia 2010 r., na Białorusi rozpętała się niespotykana jak dotąd fala represji wobec opozycji. Podlegające władzom Białorusi, OMON i Specnaz dokonały brutalnej pacyfikacji opozycyjnej demonstracji. Powyborcze represje dotknęły również „Viasny”. W nocy z 19 na 20 grudnia, KGB dokonało rewizji w głównej siedzibie tej organizacji w Mińsku, a 25 grudnia w biurze „Viasny” w Mołodeczno. KGB skonfiskował wszystkie laptopy i nośniki danych. Rewizje i konfiskaty stały się smutną codziennością obrońców praw człowieka na Białorusi.

W związku z tym, organizacje Projekt ŚląskInicjatywa Wolna Białoruś postanowiły zorganizować zbiórkę publiczną Delete System. Celem tej akcji jest zebranie środków pieniężnych na zakup komputerów do biura organizacji „Viasna” oraz samych laptopów. Dzięki komputerom, opozycyjni działacze będą mogli dalej opisywać rzeczywistą sytuację na Białorusi, informować o naruszeniach praw człowieka i o przypadkach ograniczania swobód obywatelskich w tym kraju.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o przyłączenie się do akcji Delete System poprzez przekazanie na ten cel dowolnej kwoty na nr konta: 18 2130 0004 2001 0380 4549 0002, bądź dostarczenie laptopów (nowych lub używanych w dobrym stanie) do odpowiednich punktów:

Katowice: biuro stowarzyszenia Projekt Śląsk, ul. Warszawska 10/37
Warszawa: siedziba Press Club Polska, ul. Krakowskie Przedmieście 64

Akcja potrwa do 20 marca 2011 r.

Wydrukuj ulotkę o „Delete System” i rozdaj w swojej szkole/pracy.

Kontakt z organizatorami:

Katowice: (32) 353 38 043 lub e-mail: [email protected]

Warszawa: 886 375 402 lub email: [email protected]

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY