Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Kowal

Paweł Kowal: Prezydencja w czasach niepokoju

Półtora tygodnia temu minister Sikorski podczas spotkania w Strasburgu zapowiedział polska inicjatywę w sprawie Partnerstwa Wschodniego, a nazajutrz okazało się, że prezydencja węgierska zdecydowała się na przeniesienie szczytu Partnerstwa na czas polskiej prezydencji. To, co wydawało się ważnym wydarzeniem, dziś pozostawia już wrażenie niedosytu.

Sam do niedawna sądziłem, że szczytem polskich marzeń na czas polskiej prezydencji w polityce wschodniej powinno być zakończenie negocjacji nad umowa stowarzyszeniową z Ukrainą. Bo i nastroju nie było na jakieś bardziej ambitne plany w polityce sąsiedztwa, a traktat lizboński nie daje w tym względzie prezydencji zbyt wielkich możliwości. A jednak polityka bywa nieprzewidywalna. Przygotowujemy się do prezydencji – ustalamy priorytety – a tu nagle „niespodzianka” – rewolucje w Afryce Północnej, rezultatami których będziemy musieli się zająć w drugim półroczu. Trzeba tu zastosować zasadę aikido: niespodziewane uderzenie, czyli nadciągające problemy ze stabilizacją regionu, spróbować za pomocą sprawnej polityki przekształcić w korzystne dla Polski inicjatywy. To dobra okazja, by Polska zaprezentowała się jako kraj, który nie ogranicza się do działań konsularnych czy udanych ewakuacji, ale ma propozycje polityczne działań wobec sąsiadów zarówno na południu jak i na wschodzie Unii. Byłoby to idealne wykorzystanie sytuacji i przy okazji niejako zyskalibyśmy atuty w działaniach na rzecz polityki UE na Wschodzie oraz przychylność i zainteresowanie południowych państw UE zainteresowanych polityką w basenie Morza Śródziemnego.

Egipy

Rewolucje w Afryce Północnej i niepokojące doniesienia z Białorusi powinny zostać uwzględnione w agendzie polskiej prezydencji, Źródło: Nasser Nouri Flickr Photostream

Premier powinien powołać stały zespół roboczy, który zająłby się tematem przemian w Afryce Północnej, a w konsekwencji przygotowaniem propozycji aktywizacji polityki wobec sąsiadów Unii: w sferze rozwoju edukacji, przedsiębiorczości, energetyki, gospodarki wodnej. W sensie koncepcyjnym polskie propozycje powinny wykraczać daleko poza kwestie migracyjne. Mamy w Polsce specjalistów w tych dziedzinach. Wspólnie z ekspertami od spraw wschodnich powinni stworzyć nowy dokument zawierający polskie tezy dotyczące reform w zakresie polityki sąsiedztwa. Linia perswazji powinna być taka – jeśli teraz nie odpowiemy na to co dzieje się u sąsiadów w tym i na Białorusi, to w przyszłości wiele na tym stracimy. Ten watek wiązania sytuacji na Białorusi z niepokojami w świecie arabskim jest dobrym pomysłem perswazyjnym Radosława Sikorskiego. O tyle racjonalnym, że pokazywać można za jego pomocą, że brak poważnej aktywności Unii w sąsiedztwie doprowadzi do jeszcze większych problemów w przyszłości, nad którymi trudno zapanować.

Inaczej mówiąc powinniśmy pokazywać, że aktywna polityka sąsiedztwa i poważne działania UE w sferze politycznej, ekonomicznej i społecznej to nie luksusowy wydatek, ale najlepsza inwestycja rozwojowa samej UE i zabezpieczenie jej rozwoju. Dlatego polityka ta nie powinna być odkładana „na lepsze czasy”. Polska powinna już w czasie przewodnictwa w Radzie UE podnieść na forum unijnym sprawę usprawnienia polityki sąsiedztwa, by można było przeznaczać więcej środków na wspieranie transformacji społeczeństw krajów sąsiadujących z UE, a w niektórych przypadkach, stopniowego przygotowywania się do ich wejścia do Unii.

O autorze: Dr Paweł Kowal jest posłem do Parlamentu Europejskiego, gdzie m.in. pełni funkcję Przewodniczącego Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina. W poprzednich latach sprawował funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

Facebook Comments

Dr Paweł Kowal jest posłem do Parlamentu Europejskiego, gdzie m.in. pełni funkcję Przewodniczącego Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina. W poprzednich latach sprawował funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY