Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 05.03.2011 Catherine Ashton po raz pierwszy w Kiszyniowie

„Przyjeżdżam do Kiszyniowa, by wesprzeć Mołdawię w jej staraniach integracji z UE” – powiedziała C. Ashton podczas swojej pierwszej wizyty w Mołdawii. Szefowa unijnej dyplomacji w czwartek wieczorem spotkała się ze wszystkimi liderami koalicyjnych partii, a premierowi Filatowi pogratulowała tego co udało się osiągnąć Mołdawii w ostatnim roku.

C. Ashton i V. Filat w Kiszyniowie; źródło: Komisja Europejska

C. Ashton i V. Filat w Kiszyniowie; źródło: Komisja Europejska

Do Mołdawii lady Ashton przyleciała wprost z Bratysławy, gdzie wzięła udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i krajów Partnerstwa Wschodniego. Tam przekonywała, że Partnerstwo Wschodnie jest jednym z unijnych priorytetów. Zaś na konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu z premierem Filatem unijna komisarz pogratulowała Mołdawii, która „w tak krótkim czasie zdołała zrobić tyle, by zbliżyć się do Unii Europejskiej”. Catherine Ashton wyraziła również nadzieję, że negocjowana obecnie umowa stowarzyszeniowa będzie kolejnym krokiem na drodze do realnego zbliżenia Mołdawii z UE. Premier Filat podziękował C. Ashton za przybycie i powiedział, że „nadszedł już czas na to, by obywatele Mołdawii mogli w pełni uczestniczyć w tym, co nazywamy wartościami europejskimi – zarówno w kwestii wolności jak i dobrobytu. Mołdawia to kraj europejski, a jej mieszkańcy są Europejczykami” – podkreślał w swoim wystąpieniu Filat.

Podczas rozmowy z szefową unijnej dyplomacji, premier Filat przekonywał, że negocjacje umowy stowarzyszeniowej z UE są na tyle zaawansowane, że w najbliższym czasie można rozpocząć dialog w sprawie umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu. Po spotkaniu z V. Filatem, Catherine Ashton spotkała się również z przewodniczącym Partii Liberalnej M. Ghimpu, a tuż przed wylotem rozmawiała z przewodniczącym parlamentu M. Lupu, który właśnie wrócił ze Strasburga. Nie ulega wątpliwości, że wizyta C. Ashton miała na celu wsparcie rządzącej Koalicji. Lady Ashton rozpoczęła serię wizyt światowych polityków, którzy coraz częściej za cel podróży obierają Kiszyniów. W przyszłym tygodniu do Mołdawii przyleci wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, następnie polski premier Donald Tusk i niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Źródła: tekst przemówienia C. Ashton w Kiszyniowie, Totul, Moldpres, Interlic

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY