Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

8 marca: Międzynarodowy Dzień Kobiet

Dzisiejszego dnia obchodzimy międzynarodowy dzień kobiet.

Po raz pierwszy obchodzone było w roku 1911.

Początki tego święta wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych, w celu upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy.

W roku 1908 w Nowym Jorku 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej strajkowało walcząc o swoje prawa. Właściciel fabryki zamknął kobiety – próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji.  Niestety nagle wybuchł pożar w którym zginęło 129 kobiet.

W 1913 roku w Petersburgu zastrajkowały po raz pierwszy rosyjskie kobiety, a od 1917 roku w marcu odbywały się masowe strajki rosyjskich kobiet pod hasłem „chleb i pokój”. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.

W Polsce w okresie PRL-u, kobiety dostawały zwyczajowo – goździki i rajstopy.

Po upadku Związku Radzieckiego w Armenii porzucono świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zamiast tego, 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła armeńskiego, zwiastowania. Ludzie świętują jednak również 8 marca. Dyskusja publiczna, której tematem były dwa Dni Kobiet przyniosła rezultat w postaci Miesiąca Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca i 7 kwietnia.

 

Wszystkim Kobietom, niezależnie od ich zamieszkania i pochodzenia, życzymy Wszystkiego Najlepszego!

Źródło: Wikiemdia Commons

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY