Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Polska: 08.03.2011 Szef MON o priorytetach polskiej prezydencji w aspekcie Partnerstwa Wschodniego

Minister Obrony Narodowej,  Bogdan Klich w specjalnym wystąpieniu przedstawił  priorytety  w obszarze polityki bezpieczeństwa i obrony jakie są planowane podczas Polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Szef MON Bogdan Klich źródło: www.mon.gov.pl

Szef MON Bogdan Klich źródło: www.mon.gov.pl

Polska liczy na zaangażowanie krajów  Partnerstwa Wschodniego w dziedzinie; szkoleń, Reformy Sektora Bezpieczeństwa (SSR) oraz udziału państw regionu w misjach i operacjach reagowania kryzysowego UE.  Minister zaakcentował potrzebę „dopuszczenia i wzmocnienia udziału naszych wschodnich sąsiadów w operacjach prowadzonych przez UE”.
Jak podkreślił obecnie tylko Ukraina ma podpisane porozumienie z UE o udziale w operacjach unijnych. Natomiast Polska chce, by także inne kraje Partnerstwa Wschodniego miały zagwarantowaną możliwość uczestniczenia w misjach i operacjach UE.

Jeśli chodzi o inne priorytety, minister podkreśla potrzebę wprowadzenia nowoczesnych systemów obronnych i wzmacniania jednostek militarnych UE, które nie są używane a zostały przecież utworzone we wszystkich państwach wspólnoty.

Bączek, maskotka polskiej prezydencji w Radzie UE, źródło: flickr, autor: kavirs

Bączek, maskotka polskiej prezydencji w Radzie UE, źródło: flickr, autor: kavirs

1 lipca 2011 r. Polska po raz pierwszy przejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.  Polskie władze określiły już trzy podstawowe kierunki w swojej działalności na ten okres – przyjęcie budżetu UE, rozwój inicjatywy Partnerstwa Wschodniego oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Posłuchaj wystąpienia ministra Bogdana Klicha

 

 

 

źródło: www.mon.gov.pl

 

 

 

 

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY