Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 18.03.2011 Ministerstwo Gospodarki zapowiada wielką prywatyzację

Wicepremier i minister gospodarki Valeriju Lazar zapowiedział, że większość państwowych przedsiębiorstw – nawet tych określanych jako strategiczne – zostanie w najbliższym czasie sprywatyzowana. Zdaniem ministra poprawi to nie tylko funkcjonowanie kiepsko działających firm, ale również korzystnie wpłynie na sytuację budżetową Mołdawii.

Valeriu Lazar, wicepremier i minister gospodarki; źródło: Wikimedia Commons

Valeriu Lazar, wicepremier i minister gospodarki; źródło: Wikimedia Commons

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało, że Mołdawię czeka wielka prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw. Również tych, które do niedawna uznawane były za strategiczne, a ich prywatyzacja była niezgodna z mołdawskim prawem. Valeriju Lazar, wicepremier i minister gospodarki przyznał, że zaproponowana przez niego lista jest śmiała i może budzić kontrowersje, nawet wśród jego kolegów z rządu. „Ale to może być jedyna szansa na ocalenie przynajmniej części z nich” – dodał wicepremier.

Minister Lazar na ostatnim posiedzeniu rządy ostro krytykował sposób w jaki zarządzane są państwowe przedsiębiorstwa. „Straty nie są wynikiem światowego kryzysu ekonomicznego, a nieudolnego zarządzania przedsiębiorstwami, nierzadko niezgodnego z prawem” – podkreślał wicepremier. Minister Lazar powoływał się na raport, w którym ocenione zostały firmy z państwowym kapitałem – większość z nich przynosi straty. Na liście Ministerstwa Gospodarki znajdują się takie przedsiębiorstwa jak dystrybutorzy energii elektrycznej (Bielce, Donduseni), elektrociepłownie (Kiszyniów, Bielce),  koncern Apele Moldovei, Międzynarodowy Port Lotniczy w Kiszyniowie, przedsiębiorstwo lotnicze Agroavia i Sberbank Mołdawii. Minister zapowiedział, że lista przedsiębiorstw zarówno tych, które zostaną sprywatyzowane jak i tych, które pozostaną w rękach państwa powinna zyskać akceptację nie tylko rządu, ale również mołdawskiego parlamentu. „Każdy przypadek będziemy analizować oddzielnie, tak powstanie plan prywatyzacji na najbliższe 4-5 lat” – zapowiedział minister.

źródła: Moldpres, Interlic, TVC21

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY