Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 29.03.2011 Czyżby przełom w sprawie Naddniestrza?

Przebywający z wizytą w Moskwie minister spraw zagranicznych Mołdawii Iurie Leanca usłyszał od ministra Ławrowa zapewnienie, że „nadszedł czas na przeformułowanie misji pokojowej w Naddniestrzu (…) i nadanie jej wymiaru międzynarodowego”. Sergiej Ławrow podkreślił również, że Rosja popiera integralność terytorialną Mołdawii z Naddniestrzem, choć przewiduje jakąś formę szczególnego statusu tego regionu.

D. Miedwiediew i I. Leanca w październiku 2009 w Kiszyniowie; źródło: Wikimedia Commons

D. Miedwiediew i I. Leanca w październiku 2009 w Kiszyniowie; źródło: Wikimedia Commons

Minister spraw zagranicznych Mołdawii Iurie Leanca przebywał dziś z jednodniową, roboczą wizytą w Moskwie, gdzie spotkał się z szefem rosyjskiego msz Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem rozmów była możliwość uregulowania konfliktu w Naddniestrzu. Iurie Leanca usłyszał od ministra Ławrowa zapewnienie, że Rosji „zależy na jak najszybszej likwidacji składów amunicji, które wciąż znajdują się na terenie Naddniestrza”. Deklaracja ta niezwykle ucieszyła mołdawskiego ministra. Ostatni raz Rosja zdecydowała się na zlikwidowanie arsenału w Cobasnie pod nadzorem OBWE w 2003 roku. Minister Ławrow zapewnił również, że „nadszedł czas na przeformułowanie misji pokojowej w Naddniestrzu… Trzeba zatem zastanowić się w jaki sposób można zaangażować w misję społeczność międzynarodową…” – podkreślał szef rosyjskiej dyplomacji.

Iurie Leanca zwrócił się do ministra Ławrowa z prośbą o podjęcie starań na rzecz wznowienia procesu rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu w oparciu o format „5+2”. Choć spotkania w ramach tego formatu wciąż trwają, to od 2006 roku mają charakter nieformalny i właściwie nie prowadzą do rozwiązania konfliktu. Minister Leanca wyraził nadzieję, że zaangażowanie Rosji w tej kwestii może mieć charakter przełomowy. „Towarzyszy nam wspólne przekonanie – zapewniał w odpowiedzi rosyjski minister – by możliwie szybko powrócić do oficjalnych rozmów i wypracowania politycznego kompromisu, który utwierdziłby istnienie jednego państwa (…), ze specjalnym statusem Naddniestrza”. Obietnice te mogą przybrać wymiar konkretnych decyzji już na początku kwietnia, kiedy to planowane jest kolejne spotkanie w formacie „5+2”. Minister Leanca zaprosił również Sergieja Ławrowa do Kiszyniowa.

Deklaracje, które padły dziś z ust rosyjskiego ministra można nazwać przełomowymi. Mołdawia od lat stara się wznowić oficjalne negocjacje w ramach formatu „5+2”, doprowadzić do likwidacji rosyjskich arsenałów w Naddniestrzu i nadać misji charakter międzynarodowy. O zmianie w tej kwestii mówili już wcześniej prezydent Rosji D. Miedwiediew i niemiecka kanclerz A. Merkel, zapewniając że konflikt w Naddniestrzu wymaga ścisłej współpracy Unii i Rosji. Już niebawem okaże się na ile te deklaracje są prawdziwe.

Źródła: Kommersant, NewsMoldova

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY