Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Ukraina: 04.04.2011 Ukraińskie urzędy wywieszą radzieckie flagi w Dniu Zwycięstwa

Deputowani z Komunistycznej Partii Ukrainy z Petro Cybenko na czele po raz kolejny wystąpili do Rady Najwyższej z propozycją zmiany ustawy „O utrwaleniu zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945”. Posłowie chcą, aby 9 maja na wszystkich budynkach państwowych obok flagi narodowej Ukrainy został wywieszony czerwony Sztandar Zwycięstwa.

Sztandar Zwycięstwa zawieszony na dachu Reichstagu. Źródło: Wikimedia Commons

Sztandar Zwycięstwa zawieszony na dachu Reichstagu. Źródło: Wikimedia Commons

Sztandar ten jest bardzo podobny do klasycznej flagi Związku Radzieckiego – na czerwonym tle sierp, młot i gwiazda. Różni się jedynie napisem, który znajduje się w jego centralnej części: 150-a Idrycka Dywizja, odznaczona Orderem Kutuzowa 2 klasy, 79 Korpus Armijny, 3 Armia Uderzeniowa, 1 Front Białoruski. Tradycja mówi, że żołnierze właśnie z tej jednostki zawiesili 30 kwietnia 1945 r. na dachu Reichstagu czerwony sztandar. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, w dniu święta na wszystkich urzędach zostaną zawieszone najprawdopodobniej jednak nie Sztandary Zwycięstwa a prawdziwe flagi Związku Radzieckiego. powód jest prozaiczny – urzędy posiadają na stanie jedynie stare flagi radzieckie. Dla wielu Ukraińców będzie to jednodniowy, sentymentalny powrót do radzieckiej przeszłości, dla innych natomiast antyukraińska prowokacja w świetle prawa.

Zdjęcie Jewgienija Chałdeja przedstawiające zatknięcie flagi na Reichstagu. Żródło: Wikimedia Commons

Zdjęcie Jewgienija Chałdeja przedstawiające zatknięcie flagi na Reichstagu. Żródło: Wikimedia Commons

Projekt popierają posłowie Partii Regionów, Bloku Łytwyna i oczywiście komuniści. Także niektórzy deputowani Naszej Ukrainy dopuszczają akcję pod warunkiem, że czerwona flaga będzie wisieć obok ukraińskich barw narodowych. Wcześniej podobną decyzję podjęły już na szczeblu lokalnym żytomierska rada obwodowa oraz rady miejskie Odessy i Sewastopola.

Inicjatorzy zmiany chcą w ten sposób uczcić pamięć żołnierzy i cywilów, którzy walczyli i ponieśli śmierć w walce z III Rzeszą w czasie II Wojny Światowej. Podkreślają oni, że Ukraina była jednym ze zwycięzców w walce z faszyzmem i nie wolno rezygnować z celebrowania tak doniosłego sukcesu, który jest zresztą niezwykle ważny dla ukraińskiego społeczeństwa w centrum i na wschodzie kraju.

Ukraińscy nacjonaliści już zapowiedzieli, że nie dopuszczą do połączenia flagi narodowej z flagą Związku Radzieckiego traktując takie działania jako atak obecnych władz przeciwko narodowi ukraińskiemu.

Źródło: Werchowna Rada, umoloda

Autor

Autor

O autorze: Marcin Prengowski ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Na razie… bezskutecznie. Prywatnie uwielbia podróże i historię.

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY