Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia:  08.04.2011 Kolejna transza kredytu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Rada Dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego podjęła decyzję o wypłacie Mołdawii trzeciej transzy kredytu w wysokości 79 mln USD, przyznanego w 2010 roku na wsparcie rządowego programu antykryzysowego na lata 2010-2012.

Siedziba MFW w Waszyngtonie; źródło: Wikimedia Commons

Siedziba MFW w Waszyngtonie; źródło: Wikimedia Commons

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdecydował o wypłacie kolejnej, trzeciej już transzy kredytu na wsparcie rządowego programu antykryzysowego. Jak można przeczytać w komunikacie mołdawskiego rządu, 24 mln dolarów zostaną przekazane na pokrycie deficytu budżetowego, a 55 mln dolarów zasili rezerwy walutowe. W sumie MFW przekaże Mołdawii w tej transzy 79 mln dolarów. Taki podział środków został ustalony podczas lutowej wizyty przedstawicieli MFW w Kiszyniowie.

Pomoc MFW pozwoli sfinansować mołdawskim władzom m.in. wzrost płac w sektorze publicznym planowany od 1 lipca średnio o 8,5%, w tym wzrost pensji nauczycieli o 12,5% od 1 września (te wzrosły już 1 stycznia również o 12,5%), czy zapomogi socjalne na okres grzewczy. Rząd Mołdawii podkreśla, że wypłata kolejnej transzy kredytu MFW jest możliwa dzięki dobrym wynikom ekonomicznym kraju i wywiązania się władz z umowy zawiązanej z przedstawicielami MFW. W 2010 roku PKB Mołdawii wzrosło o prawie 7%, przewyższając tym samym dwukrotnie planowany wzrost (spodziewano się, że PKB wzrośnie o 3,5%). Kredyt na lata 2010-2012 w wysokości w sumie 574 mln dolarów został przyznany Mołdawii przez MFW w 2010 roku, umowę podpisano 29 stycznia 2010. Do tej pory Mołdawia otrzymała 180 mln dolarów z tej puli.

Źródło: Interlic, MFW

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY