Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: „Sytuacja zmieniła się diametralnie” – Kulej, Maszkiewicz, Milinkiewicz o sytuacji wewnątrz kraju

Konferencja „Prawa człowieka na Białorusi – paradoks czy tautologia?” organizowana w Warszawie przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA była okazją do przeglądu szeregu problemów, nękających społeczeństwo demokratyczne na Białorusi.

EPP Summit March 2010

Alaksandr Milinkiewicz, Źródło: europeanpeoplesparty flickr

– Nie jesteśmy ostatnią dyktaturą – rozpoczął swoje przemówienie były kandydat na prezydenta Alaksandr Milinkiewicz. – Obserwując ostatnie wydarzenia w Armenii, Azerbejdżanie, czy Kazachstanie, dochodzę do wniosku, że nie tylko my mamy zasadniczy kłopot z władzą – rozwinął myśl polityk. Milinkiewicz zwracał uwagę na sprawnie działający aparat propagandy. – W każdym zakładzie, każde szkole, pracuję człowiek od propagandy, który kontroluję swoich pracowników. Oni wiedzą, kiedy ktoś angażuję się w kampanię prezydencką alternatywnego kandydata. Takimi ludźmi obstawiane są nawet prywatne przedsiębiorstwa. W trakcie wystąpienia, opozycjonista odniósł się do rewolucji afrykańskich: – Nasze protesty mają inny charakter niż te, które mają miejsce w Afryce Północnej. Sytuacja gospodarcza Białorusi jest zdecydowanie lepsza, a poziom życia wyższy niż w większości regionów Ukrainy oraz Rosji. W Afryce protestują tłumy niezadowolone ze swojej sytuacji życiowej. Nasze protesty organizowane są z pobudek moralnych. Angażuję się przede wszystkim młodzież, ludzie dobrze wykształceni, mieszkańcy dużych miast. Mówiąc o cenzurze, Milinkiewicz odniósł się do sytuacji popularnej stacji radiowej Autoradio: – To bardzo dobre radio, którego sam słucham. Na ich falach nadawano reklamy opozycyjnych kandydatów – Sannikaua i Niaklajeua. Władzę zaraz po wyborach zamknęły stację. To jest czytelny sygnał dla innych, żeby nie poruszać tematów drażniących władze – podsumował.

Przewodnicząca Komitetu Obrony Represjonowanych „Solidarność” Ina Kulej, stwierdziła, że od 2006 r. sytuacja w kraju zmieniła się diametralnie. – Wtedy był tylko jeden więzień Alaksandr Kazulin, teraz w aresztach przebywa 46 osób.  Kunej zwróciła uwagę na problem adwokatów, spośród których już dziesięciu straciło licencję, niezbędną do wykonywania zawodu. Z tego powodu, trzech kolejnych adwokatów odmówiło Irynie Chalip (dziennikarka i żona opozycyjnego kandydata na przydenta Andrieja Sannikaua) podjęcia się obrony w jej sprawie.

Podstawowe problemy z zakresu białoruskiego prawa skomentował Mariusz Maszkiewicz, były ambasador RP na Białorusi. Odniósł się do obecnie funkcjonującej na Białorusi ideologii państwowej, w której europejskie, humanistyczne wzorce przegrywają z myśleniem kolektywnym, gdzie silna i sprawna władza oraz dobro grupy jest w centrum, a nie pojedyncza jednostka. Były ambasador opisał także niekonsekwencje polskiej polityki wobec Białorusi. Przypomniał wizytę Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka, podczas której polski przedstawiciel „nie zdążył” spotkać się z białoruską opozycją, czy przedstawicielami zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi. – Podpisanie dwustronnych kontraktów gospodarczych z białoruską władzą, okazało się ważniejsze od upominania się o wolność i demokrację dla wszystkich jednostek – stwierdził Maszkiewicz.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY