Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

[Konferencja] NA INDEKSIE – sytuacja białoruskich studentów, Białystok, 18.04.2011, Patronat EASTBOOK.EU

Na indeksie, czyli sytuacja białoruskich studentów”  to konferencja, której głównym założeniem jest przedstawienie sytuacji studentów zza wschodniej granicy, którym ze względu na swoje przekonania, niepokrywające się z ogólnie przyjętymi na Białorusi normami, odebrano jedno z podstawowych praw przysługujących każdemu człowiekowi tj. prawo do edukacji.

Jej organizatorami są studenci zrzeszeni w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa ELSA Białystok,  żywo zaniepokojeni i poruszeni represjami dotykającymi młodych ludzi , pozbawionych możliwości kształtowania i wyrażania swoich poglądów w ojczyźnie, która wedle wszelkich demokratycznych standardów, powinna być gwarantem poszanowania praw jednostki. Projekt ten jest niejako gestem solidarności polskich studentów i wyrazem, ze los ich rówieśników nie pozostaje im obojętny.

Polska Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego p. Barbara Kudrycka zapowiedziała, że każdy wyrzucony z tego powodu białoruski student, będzie mógł, jeśli wyrazi taką wolę, podjąć studia w Polsce.  Po 4 miesiącach od wybuchu fali represji chcielibyśmy od zaproszonych prelegentów –specjalistów zajmujących się zawodowo tematyką praw człowieka na Białorusi, poznać ich obecną skalę, a także dowiedzieć się jakie inicjatywy mające na celu pomoc białoruskim studentom podejmowane są w Polsce.

Konferencja organizowana przy współudziale Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Prelegenci:

p. Agnieszka Romaszewska-Guzy – polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, dyrektor Biełsat TV. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana na pięć miesięcy. Była rzecznikiem Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a potem członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej NZS. Od 1991 pracowała w „Życiu Warszawy”. W 1992 została zatrudniona w Telewizji Polskiej, była szefem reporterów i zastępcą szefa Wiadomości TVP. Do 2005 była reporterem międzynarodowym (m.in. na Białorusi i Ukrainie). Za swoją działalność dziennikarską została przez władze białoruskie wydalona z Białorusi z wieloletnim zakazem wjazdu do kraju. Opracowała koncepcję stworzenia kanału tematycznego TVP, poświęconego tematyce białoruskiej. W 2007 została dyrektorem Biełsat TV. W 2010 została p.o. dyrektora oddziału TVP w Białymstoku. W 2007 odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

p. Robert Tyszkiewicz– polski polityk, wydawca, działacz społeczny, przedsiębiorca, poseł na Sejm V i VI kadencji. Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, z którego w 1981 został usunięty za działalność opozycyjną. Następnie studiował filologię polską w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Dwukrotnie tymczasowo aresztowany (w 1984 i w 1985). Pod koniec lat 80. działał w strukturach jawnej i następnie legalnej „Solidarności”, był rzecznikiem zarządu regionu związku. W 2005 został wybrany na posła V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. W Sejmie zainicjował uchwałę dotyczącą łamania praw obywatelskich na Białorusi. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselsk.W VI kadencji został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych oraz przewodniczącym zespołu parlamentarnego ds. Białorusi.

p. Łukasz Grajewski (1985) jest absolwentem Studium Europy Wschodniej UW, redaktorem Eastbook.eu – Portalu o Partnerstwie Wschodnim oraz sekretarzem Stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś.

p. Aleś Zarembiuk (1983) jest działaczem społecznym, jednym z twórców Ruchu „Za Wolność”. W latach 2003-2007 był radnym w obwodzie grodzieńskim. Obecnie studiuje w Polsce w ramach Programu im. Kastusia Kalinowskiego.

p. Małgorzata Szuleka –Helsińska Fundacja Praw Człowieka,  absolwentka prawa i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Termin: 18 kwietnia 2011, godz. 17.30

Miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, Białystok

Patronat medialny: Eastbook.eu

DANE ORGANIZATORA

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa

ELSA Białystok

Ul. Mickiewicza 1

15-213 Białystok

Koordynatorzy projektu:

Patryk Sawicki

adres e-mail: patryk.sawicki@yahoo.com

tel. +48 519 745 292

Marcin Łukowski

Wiceprezes ds. Międzynarodowego Programu

Wymiany Praktyk Studenckich (STEP)

ELSA Białystok

Adres e-mail: marcin_lukowski@yahoo.com

Tel. 607 858 962

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY