Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: 19.04.2011 Policja rozbiła protest opozycji w Baku

17 kwietnia opozycyjna organizacja parasolowa Ictimai Palata („Społeczna Izba”) próbowała zorganizować kolejny z serii antyrządowych protestów w Baku. Protestujący domagali się dymisji prezydenta Ilhama Alijewa oraz uwolnienia aresztowanych wcześniej aktywistów politycznych. Władze uznały demonstrację za nielegalną – policja aresztowała 65-80 osób próbujących wziąć udział w manifestacji. Policja zablokowała również wcześniejsze protesty opozycji, które próbowano zorganizować w Baku 2 i 12 kwietnia.

Policja zatrzymuje jednego w uczestników antyrządowego protestu. Źródło: Flickr.com. Autor: Orhan Orhanov

Policja zatrzymuje jednego w uczestników antyrządowego protestu. Źródło: Flickr.com. Autor: Orhan Orhanov

Ictimai Palata, która skupia działaczy największych partii opozycyjnych Ludowego Frontu Azerbejdżanu, Musawatu, aktywistów politycznych i działaczy NGO, próbowała uzyskać pozwolenie od władz na organizację protestu w centrum Baku. Merostwo Baku odmówiło jednak powołując się na restrykcyjne prawo o zgromadzeniach, które zabrania organizacji masowych akcji w centrum miast ze względu na utrudnienia w ruchu drogowym. Opozycja nie zgodziła się na proponowaną przez władze alternatywną lokalizację protestu na obrzeżach Baku.

Organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić protest w niedzielę na skwerze Sahila w centrum Baku. Jednak dostęp do planowanego miejsca demonstracji został zablokowany przez kordon policji. W rozmowie z RFE/RL przedstawiciele merostwa stwierdzili, że przyczyną wstrzymania ruchu w okolicy była przeprowadzenie akcji porządkowania skweru zaplanowanej przez władze miasta. Część protestujących, którym udało się dotrzeć na miejsce planowanego mityngu została aresztowana. Według danych policji i prokuratury liczba zatrzymanych wyniosła ogółem 65 osób, przy czym 25 osób zostało zwolnionych po przesłuchaniu. Z kolei przedstawiciele Ictimai Palata twierdzą, że zatrzymano ponad 80 osób.

Aresztowania aktywistów politycznych, używanie siły wobec pokojowo protestujących oraz restrykcje prawa do zgromadzeń w Azerbejdżanie zostały potępione przez organizacje broniące praw człowieka. John Dalhuisen z Amnesty International podkreślił, że wolność ekspresji i prawa do zgromadzeń są w Azerbejdżanie łamane. Ponadto Amnesty International wzywa władze Azerbejdżanu do zaprzestania prześladowań aktywistów politycznych, którzy korzystają z demokratycznych praw.

Zobacz relacje video:
httpv://www.youtube.com/watch?v=TsRFUhkIDpw

Źródła: Amnesty International, Kavkazkij Uzel, radioazadlyg.org, RFE/RL,

Natalia Konarzewska

Natalia Konarzewska

O Autorce: Natalia Konarzewska. Rocznik 1986. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Moim głównym obszarem zainteresowań są republiki Kaukazu Południowego, zwłaszcza Armenia i Azerbejdżan. Zajmuję się ponadto problematyką „zamrożonych” konfliktów zbrojnych oraz źródłami nacjonalizmu na obszarze postradzieckim.

 

 

 


Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY