Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 19.04.2011 Sprawcy zamachu w Mińsku

Rosyjski portal LifeNews.ru opublikował nazwiska i zdjęcia trzech mieszkańców Witebska, oskarżonych o organizację zamachu w mińskim metrze. Śledztwo prowadzone przez dziennikarzy odsłania sylwetki zatrzymanych.

Handcuffs

Znaleziono organizatorów zamachu w Mińsku, Foto: Aliκs★Jendlent

25-letni Dmitrij Konowalow i Wlad Kowaliew to sprawcy zamachu w mińskim metro według portalu LifeNews, który powołuje się na źródła w organach ścigania. Zatrzymani to mechanicy z Witebska, którzy razem pracowali w fabryce części zamiennych do ciągników. Konowalow i Kowaliew to dwóch przyjaciół ze szkolnej ławy. – Oni prawie nie utrzymywali kontaktów z innymi. Mitka (Konowalow) zawsze był dziwny i zamknięty w sobie, w szkole uczył się słabo – tłumaczy dla LifeNews szkolny kolega zatrzymanych. Białoruskie media dodzwoniły się do matki jednego z zatrzymanych. – Mnie nikt nic nie mówił. Wiem tyle co wy – stwierdziła w rozmowie telefonicznej, kategorycznie odmawiając dalszych komentarzy. Konowali i Kowaliew kilka miesięcy temu przeprowadzili się do Mińska, aby skupić się na planowaniu zamachu – podaję LifeNews.

Białoruskie niezależne media wstrzymują się z podaniem nazwisk zatrzymanych, gdyż ciąży nad nimi niebezpieczeństwo odpowiedzialności karnej za rozpowszechnianie materiałów śledztwa. Wczoraj białoruskie KGB przesłuchiwało Andreja Dyńko, redaktora gazety Nasza Niwa. Nagonka na przedstawicieli niezależnych mediów trwa w reżimowych tytułach. Redaktor naczelny gazety „Nasz kraj” wydawanej w Baranowiczach napisał: – Bezczelność, jaka pojawiała się na różnych niezależnych stronach i drukowanych gazetach, władza znosiła długo. Ale…nadszedł moment, w którym będą musieli odpowiedzieć za swoje słowa”. Ostrzeżenia i pogróżki otrzymało już wielu opozycjonistów, w tym były kandydat na prezydenta Alaksandr Milinkiewicz. W opinii ekspertów, mediom i opozycji zamyka się usta, aby nikt nie próbował powiązać zamachu w mińskim metrze z urzędującą władzą.

Źródło: LifeNews, Nasha Niva, Svaboda, Charter’97

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY