Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Jak wspierać wolność internetu?

Departament Stanu USA zapowiedział wsparcie blogerów i internetowych aktywistów w krajach niedemokratycznych. Na ten cel, Waszyngton chce przeznaczyć 28 mln. dolarów. Pomoc z pewnością dotrze do państw afrykańskich, gdzie internet stał się głównym narzędziem obalającym reżimy. Pomoc nie powinna ominąć także niektórych państw Partnerstwa Wschodniego, których władze systematycznie walczą z wolnością słowa w cyberprzestrzeni.

Hillary Clinton, Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w przemówieniu z 12 kwietnia 2011 r., zwróciła uwagę na rosnące obostrzenia nakładane na użytkowników Internetu przez władze państw na całym świecie. Walka z internetowym aktywizmem odbywa się na dwa sposoby. Najbardziej popularnym instrumentem kontroli sieci jest blokowanie stron internetowych, które publikują niewygodne dla danego rządu treści. Jeszcze bardziej niepokojącym trendem jest docieranie do autorów internetowych treści, celem aresztowania ich. Blogerów i antyrządowych aktywistów zamykano podczas ostatnich miesięcy w Tunezji, Egipcie, ale i Azerbejdżanie.

Secretary Clinton Releases the Annual Human Rights Report

Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton, Źródło: U.S. Department of State

Dan Baer, asystent Sekretarza stanu ds. praw człowieka, poinformował, że już ponad 5 tyś. aktywistów przeszło szkolenia organizowane przez USA. Ich celem była nauka obchodzenia zabezpieczeń nakładanych na niewygodne witryny oraz przekazanie informacji dotyczących ukrywania danych osobowych podczas korzystania z sieci. Jeśli Kongres zaakceptuje plany Departamentu, na wspieranie wolności internetu w krajach niedemokratycznych przeznaczona zostanie suma 28 mln. dolarów. Od 2008, na ten cel, USA wydało ok. 22 mln. dolarów.

W raporcie amerykańskiej fundacji Freedom House, który ocenia wolność internetu w 37 państwach świata, znalazły się również trzy kraje uczestniczące w unijnym programie Partnerstwa Wschodniego. W skali od 0 (pełna wolność internetu) do 100 (zupełny brak wolności Internetu) punktów, Gruzja otrzymała 35, Azerbejdżan 48, a Białoruś 69 punktów. W tym ostatnim państwie, podczas wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 r., władze zablokowały dostęp do niezależnych serwisów informacyjnych, portali społecznościowych a nawet poczty gmail. Aktywność blogerów jest kontrolowana, tak jak i przeglądanie sieci w kafejkach internetowych.

Białoruscy aktywiści próbują informować społeczeństwo na temat problemów z dostępem do informacji w internecie. Stworzyli stronę internetową superpeif.com, na której znajdują się komiksowe przygody Psa Peifa. Pies pomaga rodzinie Kalinowskich dotrzeć do zablokowanych stron oraz ukryć swoją obecność w sieci. W humorystyczny sposób, Peif tłumaczy, jak zachować się, gdy władze próbują kontrolować internet.

Pies Peif informuje białoruskie społeczeństwo, jak bezpiecznie poruszać się w internecie.

Źródło: Bloomberg, Radio Svaboda, Freedom House, Superpeif.com

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY