Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Armenia: 26.04.2011 Ormianie obchodzą Dzień Pamięci

24 kwietnia w Armenii, Górskim Karabachu, a także państwach zamieszkiwanych przez ormiańską diasporę odbywały się tradycyjne uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa Ormian w w latach 1915-1917.

Pomnik ludobójstwa Ormian na wzgórzu Tsitsernakaberd. Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Antonov14

Pomnik ludobójstwa Ormian na wzgórzu Tsitsernakaberd.w Erywniu. Źródło: Wikimedia Commons. Autor: Antonov14

W uroczystościach, które odbywały się przy pomniku ludobójstwa Ormian w stolicy Armenii, Erywaniu uczestniczył prezydent Serż Sarkisjan z małżonką, premier Tigran Sarkisjan,, przewodniczący parlamentu Owik Abramjan, katolikos Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Karekin II, członkowie rządu oraz przedstawiciele akredytowanych w Armenii misji dyplomatycznych.

W okolicznościowej odezwie do narodu prezydent Sarkisjan podkreślił, że Armenia dąży do nawiązania pokojowych stosunków z Turcją oraz docenia działania niektórych intelektualistów tureckich, którzy „zabierają głos w imię sprawiedliwości”. Dodał jednak, że polityka władz tureckich polegająca na nieuznawaniu masakr Ormian za ludobójstwo jest w istocie kontynuacją tej zbrodni. Podkreślił ponadto, że zadaniem władz niepodległej Armenii jest walka o uznanie na forum międzynarodowym masakry Ormian dokonanejw Imperium Osmańskim za ludobójstwo oraz zapobieganie i ukaranie winnych tego typu zbrodni.

Uroczystości oraz marsze z okazji dnia pamięci odbywały się w minionym tygodniu w wielu miejscach na świecie, między innymi w Bejrucie, Moskwie, Istambule, Los Angeles oraz w Polsce.

Data 24 kwietnia ma dla Ormian symboliczne znaczenie.W tym dniu 1915 roku młodoturecki rząd rozpoczął likwidację ormiańskiej inteligencji, co było początkiem rzezi Ormian na terenie całego Imperium. Ocenia się, że w wyniku masakr oraz deportacji zginęło ok. 1,5 miliona osób. Obecnie oficjalnie stanowisko rządu tureckiego zaprzecza, że ludność ormiańska została poddana celowej eksterminacji. Według władz tureckich liczba ofiar wśród Ormian wyniosła 300-500 tys. i była spowodowana działaniami wojennymi oraz chaosem na linii frontu.

Do tej pory ludobójstwo Ormian uznały między innymi takie kraje jak: Francja, Grecja, Holandia, Kanada, Liban, Litwa, Niemcy, Polska, Rosja, Włochy.

Film z uroczystości pod pomnikiem ofiar ludobójstwa Ormian na wzgórzu Tsitsernakaberd:

httpv://www.youtube.com/watch?v=9afEFgdL6EM&feature=related

Źródła: Kavkazkij Uzel, News.am, PanARMENIAN.net

Natalia Konarzewska

Natalia Konarzewska

O Autorce: Natalia Konarzewska. Rocznik 1986. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Moim głównym obszarem zainteresowań są republiki Kaukazu Południowego, zwłaszcza Armenia i Azerbejdżan. Zajmuję się ponadto problematyką „zamrożonych” konfliktów zbrojnych oraz źródłami nacjonalizmu na obszarze postradzieckim.

 

 

 


Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY