Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Tomasz Horbowski

Mołdawia: 26.04.2011 Moskwa przygotowuje zmianę w Naddniestrzu?

Jak donosi rosyjski Kommiersant – w ostatni czwartek Igor Smirnow usłyszał od szefa administracji rosyjskiego prezydenta Siergieja Naryszkina, że nadszedł czas na zmianę w kierownictwie tej separatystycznej republiki. Nieoficjalne źródła podają, że I. Smirnow nie może liczyć na poparcie Moskwy w grudniowych wyborach prezydenckich w Naddniestrzu.

I. Smirnow na spotkaniu z D. Miedwiediewem w Rosji, marzec 2009; źródło: Wikimedia Commons

I. Smirnow na spotkaniu z D. Miedwiediewem w Rosji, marzec 2009; źródło: Wikimedia Commons

Pod koniec zeszłego tygodnia lider separatystycznej Republiki Naddniestrze gościł z dwudniową wizytą w Moskwie. Igor Smirnow spotkał się z szefem administracji rosyjskiego prezydenta Siergiejem Naryszkinem oraz sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji Nikołajem Patruszewem. Zdawkowa informacja o spotkaniu pojawiła się w oficjalnych serwisach informacyjnych dopiero następnego dnia. Jak donosi gazeta Kommiersant, powołując się na nieoficjalne źródła w rosyjskim MSZ, Igor Smirnow usłyszał, że w Naddniestrzu „przyszedł czas na zmianę kadr”. Przedstawiciele rosyjskiej administracji mieli dać do zrozumienia, że lider Naddniestrza nie ma co liczyć na poparcie Moskwy w zbliżających się grudniowych wyborach prezydenckich.

Anonimowy dyplomata, na którego powołuje się Kommiersant tłumaczy, że Moskwie zależy na jak najszybszym rozwiązaniu kwestii Naddniestrza. „Nam chodzi o połączenie dwóch zwaśnionych brzegów Dniestru, tak by Naddniestrze otrzymało specjalny status w składzie zjednoczonej Mołdawii”. A Igor Smirnow, rządzący nieprzerwanie Naddniestrzem od 20 lat, nie potrafił rozwiązać tego konfliktu z żadnym z dotychczasowych mołdawskich prezydentów, „hamując na każdym kroku ten proces” – tłumaczy rosyjski dyplomata.  „Bez niego będzie to znacznie prostsze” – podsumowuje anonimowe źródło Kommiersanta. O tym, że Moskwa na poważnie chce zająć się problemem Naddniestrza może świadczyć fakt, że również tej kwestii poświęcona była zeszłotygodniowa Rada Bezpieczeństwa RF, obradująca pod przewodnictwem prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Anatoli Kamiński; źródło: Wikimedia Commons

Anatolij Kamiński; źródło: Wikimedia Commons

Wśród potencjalnych kandydatów, którzy mogą zastąpić I. Smirnowa wymieniany jest przewodniczący naddniestrzańskiego parlamentu Anatolij Kamiński oraz jego poprzednik Jewgenij Szewczuk. Ten pierwszy, będąc liderem partii Odnowienie, dość blisko współpracuje z rządzącą w Rosji Jedną Rosją. Z kolei J. Szewczuk jest mocno skonfliktowany z urzędującym prezydentem. Obaj są coraz częstszymi gośćmi w Moskwie. Anatolij Kamiński był w Rosji w przeddzień wizyty I. Smirnowa, gdzie również spotkał się m.in. z S. Naryszkinem. Z kolei Nezawisimaja Gazieta cytuje I. Smirnowa, który twierdzi, że najważniejsze, co usłyszał w rozmowie z S. Naryszkinem to obietnica, że „Moskwa będzie bronić rosyjskich obywateli mieszkających w Naddniestrzu”. Zdaniem ekspertów cytowanych przez NG, Kreml jeszcze nie zdecydował na kogo postawi w grudniowych wyborach i w postaci Anatolija Kamińskiego szykuje alternatywę dla dotychczasowego prezydenta.

Źródło: Kommiersant, NG, Interlic

Facebook Comments

Tomasz Horbowski, rocznik 1985. Absolwent Studium Europy Wschodniej na specjalizacji Europa Wschodnia/Azja Centralna i Papieskiego Wydziału Teologicznego "Bobolanum". Spędził rok w Kazachstanie na stypendium naukowym w Ałmaty. Pracuje w Centrum Informacyjnym dla Władz Lokalnych w Mołdawii. Idealista z urodzenia, przekonania i wyboru.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY