Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Wolność w sieci w Azerbejdżanie

Publikujemy kolejne opracowanie najnowszego raportu Freedom House o wolności w Internecie. Tym razem przedstawiamy sytuację w Azerbejdżanie.

I.

Pierwszy e-mail z terytorium Azerbejdżanu został wysłany w 1991 roku z siedziby Azerskiej Akademii Nauk. Pierwsze stałe połączenie internetowe z Azerbejdżanem zostało ustanowione w 1994 roku. W 1996 roku dostęp do sieci został otwarty, a liczba użytkowników, podobnie jak w całym regionie, zaczęła gwałtownie rosnąć. Dzisiaj, na 9,1 mln mieszkańców 27% posiada dostęp do sieci, głównie w szkołach, w pracy i w kafejkach internetowych. Mimo znacznego obniżenia kosztów, dostęp do internetów nadal uznać należy za luksus, na który stać niewielu obywateli Azerbejdżanu. Tylko 12% jego mieszkańców posiada bowiem komputer. Podobnie jest z dostępem do sieci za pomocą telefonów komórkowych – jest on zbyt drogi, aby mógł docierać do szerokiej grupy użytkowników.

II.

Istotne znacznie dla rozwoju internetu, jako narzędzia służącego do manifestowania swoich poglądów było uruchomienie platformy dla bloggerów w języku azerskim w 2007 r. Od tego momentu notuje się gwałtowny wzrost blogosfery azerskiej, a wraz z tym powstanie nowego środowiska blogerów, dotykających tych tematów, które są omijane przez oficjalne, kontrolowane przez władze media. Grupa ta szacowana jest na 27 tyś. blogerów piszących po azersku i prawie 1 tyś. piszących po angielsku lub rosyjsku.

III.

Mimo zgłaszanych przypadków blokowania stron internetowych (Radia Wolna Europa, opozycyjnej gazety Azadliq and Bizim Yol, czy stron organizacji pozarządowych w 2009), rząd w Baku nie prowadzi szeroko zakrojonych dziań zmierzających do ograniczenia dostępu do treści zamieszczanych w internecie. Znane są dwa przypadki pobić i aresztowań blogerów, wypuszczonych jednak pod naciskiem międzynarodowej opinii.

Azerbejdżan został oceniony na 48 pkt., co w rankingu FH oznacza kraj częściowo wolny.

IV.

Freadom House (FH) to niezależna amerykańska organizacja działająca na rzecz wolności słowa i demokracji. Działający od 1941 FH co rok publikuje raporty, w których dokonuje oceny wolności i demokracji we wszystkich państwach świata.

Od 2009 roku, FH podjęło się kolejnego opracowania. Tym razem wzięło na warsztat “Wolność w Internecie”. Gwałtowny wzrost dostępu do Internetu odegrał znaczący wpływ na przeobrażenia społeczne na całym świecie. Umawiający na demonstracje polityczne za pośrednictwem portali społecznościowych obywatele, to tylko jeden z wielu przykładów dowodzących wciąż odkrywanego potencjału Internetu. Raport FH z 2009 r. był pierwszą próbą kompleksowego zilustrowania tego zagadnienia na świecie.

Raport sporządzony przez FH uwzględnia 21 czynników uporządkowanych w 3 grupach:
1.Trudność w dostępie – ta część obejmuje kwestie infrastrukturalnych i ekonomicznych barier w dostępie do sieci oraz kontrolę prawną nad dostawcami Internetu, a także ich niezależność w systemie prawnym.
2. Ograniczenie zawartości – część dotycząca kwestii prawnej regulacji dot. publikowanych treści, blokowanie stron, cenzurę, różnorodność serwisów informacyjnych oraz zdolność do organizowania społeczeństwa przy wykorzystaniu Internetu.
3.Naruszenie praw użytkowników – część dot. inwigilacji, prywatności i reperkusji za działalność w sieci, takich jak więzienie, prześladowanie i ataki cybernetyczne.
Każde państwo ocenione jest od 0 do 100, gdzie 0 oznacza “wolny”, a 100 – “brak wolności”.

Następnym krajem, który państwu przedstawimy, będzie Gruzja.

Cały raport możesz znaleźć już dzisiaj na stronie Freedom House.

Źródła: Freedom House.

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY