Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 27.04.2011 Niezależne gazety do zamknięcia

Nasza Niwa i Narodnaja Wola są jednymi z ostatnich niezależnych gazet, które dystrybuowane są przez państwową sieć Belsajuzdruk. To najbardziej rozpoznawalne tytuły spośród tych, które krytykują prezydenta Alaksandra Łukaszenkę oraz dopuszczają do głosu działaczy opozycji. Obecnie gazetom grozi zamknięcie.

Białoruska prasa

Naszej Niwie po raz kolejny grozi zamknięcie. Foto: Łukasz Grajewski

Państwowa agencja informacyjna Belta poinformowała, że do Białoruskiego Sądu Gospodarczego wpłynęło pismo Ministerstwa Informacji nakazujące wszczęcie postępowania przeciw gazetom Nasza Niwa i Narodnaja Wola. Ministerstwo Informacji domaga się zamknięcia obydwóch tytułów z powodu naruszenia ustawy „O środkach masowej informacji”. Zarówno Nasza Niwa, jak i Narodnaja Wola otrzymywały w tym roku upomnienia Ministerstwa Informacji. Zarzuty dotyczyły tekstów publikowanych po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r. oraz materiałów publikowanych po zamachu bombowym w mińskim metrze.

Nie wiadomo, czy gazetom grozi wycofanie z państwowej sieci kolportażu Belsajuzdruk, tak jak miało to miejsce po wyborach prezydenckich 2006 r., czy władze zdecydują się na całkowity zakaz wydawania obydwóch tytułów. Decyzja Ministerstwa Informacji wskazuje na dalszy wzrost opresyjnych tendencji białoruskich władz, które oprócz skazywania działaczy opozycji na wieloletnie więzienie, chcą pozbawić społeczeństwo dostępu do alternatywnej informacji.

Źródło: Belta, Nasza Niwa

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY