Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

EU: Odbyło się posiedzenie Euronestu (+ video)

Po miesiącach impasu, w Brukseli doszło do spotkania parlamentarzystów państw Partnerstwa Wschodniego z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Wynikiem dzisiejszego posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest są podpisane wspólnie dokumenty, powołanie komitetów i ustalenie ich składów członkowskich. Zabrakło parlamentarzystów z Białorusi.

MEPs want banks/EU Institutions to help small businesses find finance

Po miesiącach impasu, w Brukseli doszło do posiedzenia Euronestu, Źródło: European Parliament Flickr

Posłowie wchodzący w skład krajowych delegacji, do Brukeli przyjechali w poniedziałek 2 maja. Przywitał ich przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest Kristian Vigenin. W poniedziałkowe popołudnie udało się powołać cztery Komitety odpowiadające następującym zagadnieniom: 1.Polityka, Prawa Człowieka i Demokracja, 2. Ekonomia i Proces dostosowywania prawa do norm UE, 3. Bezpieczeństwo energetyczne, 4.Kultura, Edukacja i Społeczeństwo Obywatelskie. Wtorkowa część rozpoczęła się od wystąpień Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzka, szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz przewodniczących krajowych delegacji. – Stabilne państwa to demokracje. Demokracja to jedyna droga do stabilizacji – mówił Jerzy Buzek.  Podpisano Akt Ustanawiający oraz uchwalono Regulamin.  W dalszej kolejności odbyły się spotkania poszczególnych Komitetów, podczas których wybrano przewodniczących.

Utworzono dwie grupy robocze. Pierwsza zajmie się kwestią białoruską, a praca drugiej skupi się na regulaminie i procedurach dalszej pracy Zgromadzenia Parlamentarnego. Tych dwóch kwestii dotyczyły najgorętsze dyskusje i spory, dlatego zdecydowano się na powołanie odrębnych ciał. Kristian Vigenin wypowiedział się w sprawie przyszłego udziału Białorusi w pracach Euronestu: – Miejsca dla Białorusi zostawiamy wolne. Te miejsca będą czekać na 10 przedstawicieli białoruskiego parlamentu, wybranych w sposób demokratyczny […] Grupa robocza ds. Białorusi powinna próbować nawiązywać kontakty z białoruską władzą, tak żeby stworzyć lepszą atmosferę przed następnymi wyborami parlamentarnymi, które odbyć mogą się końcem tego roku – informował Vigenin. Pierwsze posiedzenie Euronestu przewodniczący zakończył słowami: – Stworzyliśmy dziś potężne narzędzie.

Dowiedz się więcej o wynikach pierwszego posiedzenia Euronestu:

Czym jest Euronest?

Zgromadzenie Parlamentarne Euronest ma odpowiadać za dialog pomiędzy parlamentami poszczególnych państw zaangażowanych w program PW a Parlamentem Europejskim. Do Euronest przynależeć ma 120 posłów60 posłów do Parlamentu Europejskiego i po 10 posłów z każdego z krajów objętego programem PW. Systematyczne spotkania platformy Euronest mają tworzyć przyszłą strategię działania PW oraz monitorować bieżącą działalność programu. Planowane rozpoczęcie obrad Euronestu jest nieustannie przekładane, przede wszystkim z powodu problemów z delegacją białoruską. Unia nie potrafi podjąć decyzji, czy Białoruś powinna być reprezentowana przez przedstawicieli reżimowego parlamentu, czy przez białoruską opozycję. Na chwilę obecną brakuje danych co do ewentualnego rozpoczęcia obrad Euronestu.

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY