Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Ukraina: 08.05.2011 W Sewastopolu pamiętają o Stalinie

Billboard z Józefem Stalinem okraszony hasłem  „Nasza sprawa jest słuszna, zwycięstwo będzie z nami” zawisł w Sewastopolu  w wigilię Dnia Zwycięstwa obchodzonego w większości krajów byłego ZSRR  9 maja.

Billboard ustawiony w Sewastopolu, źródło: korrespondent.net

Billboard ustawiony w Sewastopolu, źródło: korrespondent.net

Odpowiedzialną za plakat jest organizacja „Sojusz Radzieckich Oficerów”(SRO).

SRO zarzuca ukraińskim władzom ignorancję wobec Stalina i umniejszanie jego roli w zwycięstwie ZSRR nad nazizmem. Członkowie organizacji idą nawet o krok dalej i posądzają władze państwowe o fałszowanie historii oraz pranie mózgów obywateli. Odsłaniając wart 2 tys. hrywien billborad proradzieccy aktywiści deklarują wolę utrzymania prawdy historycznej o „zwycięstwie, które  zostało zdobyte przez naród radziecki i partię komunistyczną na czele ze Stalinem”. Członek SRO, emerytowany kapitan Gumar Mingazow zadeklarował, iż billboard jest także formą oddania najgłębszego szacunku Józefowi Stalinowi, przywódcy zwycięskiego Związku Radzieckiego.

Przy odsłonięciu plakatu zebrało się ok. 40 członków i sympatyków SRO. Działacze wystawili pod billboardem całodobową wartę, wszystko to w obawie, aby podobizny Stalina nie spotkał los podobny do popiersia ustawionego w Zaporożu.
Sewastopol na Krymie zamieszkany jest w znacznej części przez emerytowanych radzieckich wojskowych i ich rodziny. Z tego też względu mieszkańcy miasta z nostalgią wspominają czasy ZSRR.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Centrum Razumkowa, zaledwie 6 procent Ukraińców opowiada się za budowaniem pomników Stalina.  Jednak, aż 68 procent badanych nie ma  zdania na ten temat.

 

źródła: korrespondent.net, Centrum Razumkowa

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY