Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Ukraina: 18.05.2011 Dzień Żałoby Narodowej na Krymie

18 maja 1944 r., z rozkazu Józefa Stalina na Półwyspie Krymskim rozpoczęła się deportacja Tatarów Krymskich zaplanowana przez Ławrientija Berię. Ok. 200 tyś. osób zostało deportowanych, głównie do sowieckich republik Azji Centralnej. Sowieckie władze „oczyściły” Krym z rdzennej ludności. Dzień 18 maja jest czczony na Krymie jako Dzień Żałoby Narodowej.

Tatarzy Krymscy, autor: Łukasz Grajewski

Tatarzy Krymscy, autor: Łukasz Grajewski

W centrum Armiańska o 7:00 rano, miejskie władze oraz lokalni Tatarzy spotkali się przy pomniku pamięci o deportowanych. Od czasów pierestrojki, kiedy zezwolono na powrót na swoje ojczyste ziemie, do Armiańska wróciło ok. 1 tysiąca Tatarów. Większość żyje w biedzie, w zaniedbanych mieszkaniach socjalnych, pomimo zapewnień  lokalnych władz (na Krymie dominuje Partia Regionów) o istnieniu licznych programów wsparcia. Wspomniała o tym Leimara Fazilowa, która reprezentowała armiańskich Tatarów na obchodach Dnia Żałoby Narodowej. Mówiono o lokalnych mieszkańców, którzy walczyli za Związek Sowiecki, a z dniem 18 maja zostali zdradzeni i wsadzeni do pociągów ze swoimi rodzinami. Większość z uczestników obchodów w Armiańsku, po złożeniu kwiatów udało się autobusem do stolicy Autonomicznej Republiki Krymu – Symferopola, gdzie dziś odbędą się główne obchody, na które przyjadą Tatarzy z całego Krymu.

Więcej o deportacji Krymskich Tatarów: http://www.eastway.pl/deportacja+tatarow+krymskich

httpv://www.youtube.com/watch?v=V5e9YZD2_pM

Zobacz galerię zdjęć z obchodów Dnia Żałoby Narodowej Tatarów Krymskich w Armiańsku:

[nggallery id=”12″]

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: l.grajewski@eastbook.eu

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY