Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Anna Woźniak

Gruzja:28.05.2011 Bilans opozycyjnych protestów w Tbilisi

Według  Transparenty International, policja brutalnie rozpędziła 1.5 tyś manifestację demonstrantów której uczestnicy domagali się ustąpienia prezydenta Micheila Saakaszwilego i grozili, że zablokują defiladę wojskową z okazji Dnia Niepodległości. Według naocznych świadków  zaatakowano  demonstrantów mimo, iż nie stawiali oni oporu.

Początkowy bilans: dwie osoby zginęły, 37 odniosło rany mija się z prawdą. Uznany przez MSW Gruzji za zmarłego, policjant  Vladymir Mashurashvili odnaleziony został w szpitalu w Tbilisi. Mężczyzna jest w ciężkim stanie, jednak żyje powiedział przedstawiciel organizacji pozarządowej Centrum na rzecz Wolności Esa Dzihvashvili. Ponadto 28 maja odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Według wstępnych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji, przyczyną ich śmierci był  kontakt z przewodami elektrycznymi. Z kolei gruzińskie media poinformowały, że jeden z mężczyzn, prawdopodobnie, Nick Kvintradze, poszukiwany przez rodzinę od dnia parady z okazji Dnia Niepodległości.

Inne stanowisko przedstawia gruzińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W czwartek 26 maja, oznajmiło, że opozycja wyszkoliła ponad 3500 członków oddziałów paramilitarnych w celu obalenia reżimu prezydenta Micheila Saakaszwilego. Resort przedstawił w telewizji Rustawi-2 rozmowę między przywódcami opozycji. Nino Burdżanadze,  jej mąż Badriego Bicadze, emerytowany generał Gii Uczawa i Irakle Batiaszwi rozmawiają w nagraniu o wyszkoleniu jednostek złożonych z doświadczonych żołnierzy w celu atakowania policjantów podczas manifestacji opozycji. Z rozmowy wynika, że zwerbowano do tej akcji  3 782 osoby.

W ostatecznym bilansie zginęły 3 osoby, rannych jest 37 ludzi, w tym ośmiu policjantów i dziennikarz. Jedna osoba aresztowana 26 maja rozpoczęła strajk głodowy. Na stronach gruzińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedstawiło listę na której widnieje 105 nazwisk osób zatrzymanych w trakcie demonstracji.

Źródła: Gazeta.tv, tvp.info, BBC

Facebook Comments

Kobieta. Foto dokumentalistka. Absolwentka warszawskiej etnologii. Aktualnie studiuje fotografie prasową na UW. Zajmuje się tożsamością, stosunkami i dialogiem międzykulturowym. Z chęcią podejmuje trudny temat wykluczenia społecznego i dewiacji. Na co dzień walczy o równouprawnienie i tolerancję.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY