Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Marcin Prengowski

Gruzja: 31.05.2011 Prezydent Abchazji nie żyje

W Moskwie 29 maja  zmarł Siergiej Bagapsz, prezydent nieuznawanej na arenie międzynarodowej Republiki Abchazji. Miał 62 lata. Jego obowiązki, na najbliższe trzy miesiące, przejał dotychczasowy wiceprezydent Aleksander Ankwab.

 

 

Siergiej Bagapsz, autor: Dmitry Rozhkov,źródło: Wikimedia Commons

Siergiej Bagapsz, autor: Dmitry Rozhkov,źródło: Wikimedia Commons

Jak poinformował oficjalny portal prezydenta, Bagapsz zmarł w 83. moskiewskim szpitalu klinicznym w wyniku komplikacji po operacji prawego płuca. Kondolencje przesłali juz liderzy państw oficjalnie uznających niepodległość republiki – Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin z Rosji oraz Daniel Ortega z Nikaragui.

 

30 maja wieczorem specjalny samolot z Moskwy przywiózł ciało zmarłego do stolicy Abchazji. Uroczystości pożegnalne odbędą sie 2 czerwca w Suchumi po czym ciało zostanie złożone do grobu w rodzinnej miejscowości Dżgerda w rejonie Oczamczyra.

 

Bagapsz został ponownie wybrany na urząd prezydenta w grudniu 2009 roku. Miał pełnić swój urząd do 2014 roku. Abchazja jest separatystyczną republiką, która odłączyła się na początku lat 90-tych, w wyniku wojny domowej, od Gruzji. Po wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku Rosja uznała jej, oraz Abchazji Południowej, niepodległość. De iure natomiast pozostaje integralną częścią Gruzji.

Dmitrij Miedwiediew składa ostatni hołd przed trumną Siergieja Bagapsza, źródło: httpwww.abkhaziagov.org

Dmitrij Miedwiediew składa ostatni hołd przed trumną Siergieja Bagapsza, źródło: httpwww.abkhaziagov.org

Więcej o obecnej sytuacji politycznej w Abchazji.

źródła: BBC, abhaziagov

 

autor: Marcin Prengowsk

autor: Marcin Prengowsk

O autorze: Marcin Prengowski ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Na razie… bezskutecznie. Prywatnie uwielbia podróże i historię.

 

Facebook Comments

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz Podyplomowe Studia Wschodnie w Studium Europy Wschodniej UW. Chce zrozumieć czemu wybuchają konflikty etniczne. Uwielbia podróże i historię.

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY