Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Paweł Charkiewicz

Armenia: 01.06.2011 Elektryczny mariaż z Iranem

W Teheranie odbyło się 10 posiedzenie wspólnej międzyrządowej komisji ormiańsko-irańskiej. Iran i Armenia podpisały memorandum o porozumieniu w celu pobudzenia współpracy w sprawie ropy naftowej, gazu i energii elektrycznej oraz zacieśnienia  więzi handlowych i przemysłowych.

Słup wysokiego napięcia autor: Krzysztof Losoń, źródło: Wikimedia

Słup wysokiego napięcia autor: Krzysztof Losoń, źródło: Wikimedia

Podczas rozmów ormiański minister ds. Energii i Zasobów Naturalnych Armen Movsisyan zwrócił się do ministra zagranicznych Iranu, Aliego Akbar Salehiego z apelem o pogłębienie stosunków i współpracy między obu krajami, zwłaszcza w dziedzinie energii i stosunków gospodarczych.

Jak podają źródła, Iran i Armenia porozumiały się w sprawie budowę linii energetycznej o mocy przesyłowej 500-800 Mega Watów, by połączyć swoje sieci elektroenergetyczne.

Celem kontaktów rządowych obu krajów,   jest także przygotowanie , oficjalnej wizyty prezydent Iranu Mahmuda Ahmadineżada, który w czerwcu ma odwiedzić Armenię.
Podczas dwudniowej wizyty, której początek zaplanowano na 6 czerwca Ahmadineżad ma się spotkać  z najwyższymi ormiańskimi urzędnikami, w tym prezydent Serż Sarkisjan. Obaj przywódcy spotkają się w celu omówienia poprawy stosunki dwustronne. Wizyta irańskiego prezydenta  jest także odpowiedzią na wizytę Serża Sarkisjana w Iranie w marcu br podczas uroczystości Nowruz .

Cierpiąca na deficyt energii i sojuszników Armenia co raz bliżej zaczyna współpracować ze swoim południowym sąsiadem. Południowo-kaukaski kraj, boryka się z międzynarodowym lobby ws wygaszenia przestarzałej i leżącej w sejsmicznie aktywnym terenie elektrowni jądrowej w Metsamorze. Zamknięcie tego obiektu, grozi regionalnym „blackoutem”. Natomiast Iran, rosnący na nuklearną potęgę jak widać chętnie odsprzeda nieco energii małemu sąsiadowi. Nie należy mieć jednak złudzeń, za irańskim programem jądrowym bezpośrednio stoi rosyjska technologia i polityka. Unia Europejska nie ma tu zbyt wielkich możliwości w rewanżu…

źródła: upi.com, news.am

 

Facebook Comments

Rodowity Podlasiak z dziada, Poleszuk z pradziada. Z wykształcenia politolog(AP) i europeista(UW). Obecnie kończy edukacje w Studium Europy Wschodniej UW. Samozwańczy spec od Ukrainy i mniejszości narodowych w Polsce. Notoryczny eksplorator Krymu. Miłośnik Azji Centralnej. Ostatnio amator Kaukazu. Zna języki polski, angielski, rosyjski i ukraiński. Redaktor e-mail p.charkiewicz {at} eastbook.eu tel. +48-510-666-006

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY