Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 02.06.2011 Wszystko w rękach MWF

Trwa misja specjalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MWF) na Białorusi. Specjaliści międzynarodowej organizacji, od wczoraj sprawdzają możliwości udzielenia kredytu stabilizacyjnego dla białoruskiej gospodarki. Mińsk we wtorek  31 maja wystosował do MWF petycję, w której ubiega się o kredyt rzędu 3,5 – 8 mld. dolarów.

IMFC Photograph

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zadecyduje o ewentualnym wsparciu białoruskiej gospodarki, autor: Stephen Jaffe, źródło: flickr.com

Misja MWF potrwa do 13 czerwca. Do tego czasu, przedstawiciele Funduszu będą analizować sytuację gospodarczą Białorusi. Dojdzie do wielu rozmów z przedstawicielami władz. Pierwsze spotkania już się odbyły o czym na konferencji prasowej poinformował premier Białorusi Michaił Miasnikowicz. Premier w dialogu z MWF odgrywa rolę pierwszoplanową. – Zadaniem rządu i Banku Narodowego jest współpraca z przedstawicielami misji, tak aby przygotować projekt gotowy do zaprezentowania dyrektorom MWF-u. Skalę potrzebnej pomocy oceniamy na 3,5 do 8 mln. dolarów – tłumaczył premier. Przedstawiciel Funduszu na Białorusi Natalia Kaliadzina oraz przewodniczący misji Chris Jarvis studzą zapał białoruskich władz. Przyznają, że jakakolwiek pomoc ze strony międzynarodowego funduszu, uzależniona jest od realnego programu reform przygotowanego przez rządzących. Kaliadzina nie skomentowała pytania dziennikarzy agencji informacyjnej BelaPAN na temat wpływu obecnej sytuacji politycznej na decyzję Funduszu.

O nie udzieleniu kredytu, z powodu represji stosowanych przez rząd wobec opozycji, mówił Stanisław Bogdankiewicz, były szef Banku Centralnego Białorusi. Będący obecnie członkiem opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Bogdankiewicz, spotkał się we wtorek z premierem Miasnikowiczem, co jak na warunki białoruskiej polityki było wydarzeniem bezprecedensu. Miasnikowicz próbował namówić Bogdankiewicza do współpracy na rzec załagodzenia kryzysu gospodarczego. Ekonomista odmówił, tłumacząc, że nie zamierza uczestniczyć w PR-owych sztuczkach oficjalnych władz. Dodał także, że ze względu na ilość więźniów politycznych, główni akcjonariusze MWF, czyli USA, UE, Japonia i Kanada nie zdecydują się na kredytowanie Białorusi.

Źródło: BelaPAN, BELTA

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY