Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok

Azerbejdżan: 08.06.2011 Rosyjska umowa dzierżawy radaru w Gabali wygasa w 2012 roku

Ambasador Rosji w Baku, Władimir Dorokhin, na konferencji prasowej (08.06.2011) poinformował, że „radar w Gabali całkowicie wypełnia zadania wynikające z interesów Rosji” jednak, mimo to nie wiadomo czy umowa o jego dzierżawie zostanie przedłużona po jej wygaśnięciu w 2012 roku.

Radar w Gabali, źródło: maps.google

Ambasador Rosji w Baku, Władimir Dorokhin, na konferencji prasowej poinformował, że zainteresowane strony przyglądają się warunkom umowy dzierżawy bazy wojskowej. Ambasador wierzy, że radar, wypełniając swoje cele względem Rosji, działa w zgodzie z interesami innych krajów w tym Azerbejdżanu. Instalacja „informacyjno-analistyczna” budziła i wciąż budzi wiele emocji. Radar w Gabali był proponowany przez Rosję jako część ogólnoeuropejskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Dziesięcioletnią umowę pomiędzy Rosją i Azerbejdżanem podpisano w 2002 roku. Termin dzierżawy mija 24 grudnia 2012. Strona rosyjska w trakcie trwania umowy płaci 7 mln dolarów za użytkowanie instalacji.

Radar powstał i zaczął działać w 1985 roku. Gabala była jedną z ośmiu głównych stacji radzieckiego systemu obrony przeciwrakietowej. Zasięg radaru to 6 tysięcy kilometrów. Obszar obserwowany przez urządzenie pokrywa terytorium Iraku, Iranu, Indii i Bliskiego Wschodu. Urządzenie jest w stanie wyliczyć trajektorie lotu pocisku wystrzelonego na Oceanie Indyjskim.

Źródła: news.az, contact.az, apa.az

 

Facebook Comments
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY