Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 14.06.2011 Jutro rewolucja

Białoruska społeczność internetowa zapowiada na jutro masowe protesty przeciwko władzy. Na wzór społecznych rewolucji w Afryce Północnej, organizatorem nie jest konkretna siła polityczna, ale użytkownicy sieci społecznościowych, w tym przypadku portalu Vkontakte.

Czy internet skutecznie zaktywizuje protestujących? źródło: Vkontakte

Specjalnie utworzona grupa, na portalu Vkontakte, nazywa się „Rewolucja przez socjalne sieci” („Революция через социальную сеть”). Grupa liczy już ponad 6,5 tyś. uczestników i ponad 10 tyś. tak zwanych „potencjalnych użytkowników”. Organizatorem jest Internetowa Platforma Białoruskiej Młodzieży „Ruch młodzieży„.

Jaki jest scenariusz jutrzejszych protestów? Ideą organizatorów jest zachęcenie mieszkańców wszystkich białoruskich miast, do wyjścia w środę 15 czerwca, na główny plac danej miejscowości. Wyjść należy o godzinie 19:00 i do godziny 19:30 na placu powinno się po prostu przebywać. Z informacji zamieszczonej na stronie grupy, dowiadujemy się, że nie wskazane jest przynoszenie jakichkolwiek transparentów, flag i innych akcesoriów mogących budzić polityczne skojarzenia. Organizatorzy zachęcają do powiadomienia swoich znajomych, zarówno tych „w realu”, ale przede wszystkim aktywnych w portalach społecznościowych, takich jak Vkontakte, Facebook i Twitter. Jutrzejszy dzień, jako początek długoterminowych protestów, ma dać odpowiedź co do skali zainteresowania internetową inicjatywą. Akcje mają być co tydzień powtarzane. W odezwie trudno odnaleźć konkretne postulaty, czy żądania skierowane w kierunku władz. Jest za to informacja, że akcja skierowana jest do osób, które chcą „końca reżimu Łukaszenki”.

Sam prezydent Łukaszenka z przygotowań zdaję sobie sprawę, o czym zaświadczył w udzielonym dziś wywiadzie. – W internetowych portalach społecznościowych nawołuje się do protestów, strajków na granicy. Ja będę na to wszystko patrzył, obserwował, a jak walnę, to oni nawet za granicę nie zdążą uciec! – zawiadomiła głowa państwa.

 

 

 

 

 

Zobacz filmik promujący jutrzejsze protesty:

Źródło: nn.by, Vkontakte

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY