Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

[Festiwal] Transkaukazja 2011 – program wydarzeń czerwcowych


Wprowadzenie: Co to jest Transkaukazja?

Transkaukazja to jedyny na świecie interdyscyplinarny festiwal inspirowany współczesną Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, realizowany przez Fundację Inna Przestrzeń od 2004 roku.

 

Dziś Transkaukazja jest międzynarodowym wydarzeniem o rozpoznawalnej i uznanej marce, angażującym w bezpośrednie działania siedem krajów. Transkaukazja odbywa się w otwartych, centralnych przestrzeniach miejskich oraz znanych, warszawskich klubokawiarniach. Festiwal organizowany jest raz na dwa lata i ma charakter interdyscyplinarny, prezentuje wydarzenia z pogranicza gatunków; sztuki wizualne, muzykę, akcje site-specific.

Transkaukazja 2011

Tegoroczna edycja Transkaukazji, dofinansowana ze środków Komisji Europejskiej, będzie realizowana w siedmiu krajach – Armenii, Austrii, Azerbejdżanie, Czechach, Gruzji, Niemczech i Polsce. Warszawa stała się wiodącym miastem promującym współczesną sztukę i kulturę Kaukazu – jednego z najbardziej intensywnych kulturowo regionów świata.

 

1. Inauguracja festiwalu – 10 czerwca

Wydarzenie otwierające Transkaukazję odbyło się w piątek, 10 czerwca – w co najmniej 8 krajach. Akcja oparta była na zasadzie „zrób to sam” – umożliwiając osobom także spoza miast, w których odbywa się festiwal – wzięcie udziału w przedsięwzięciu. Scenariusz działań zakładał zebranie dowolnej liczby uczestników, zaopatrzenie się w kaukaskie trunki i wzniesienie toastu za Transkaukazję. Było z nami Baku, Erywań, Tbilisi, Kraków, Warszawa, Drezno, Berlin, Wiedeń, Praga i nie tylko! Szczegóły na http://transkaukazja.pl/2011/?id=97&lang=pl

2. Wydarzenia muzyczne:

Głównym wydarzeniem festiwalu w Polsce będą koncerty Transkaukazji w centralnej przestrzeni Warszawy – na Pl. Teatralnym 25 czerwca 2011. Wśród koncertów na dużej, plenerowej scenie znajdą się m.in.:

 • Premierowy projekt Transkaukazja All-Star Band – po raz pierwszy w historii Transkaukazji – najlepszy blues z Kaukazu: Natural Born Lovers (Gruzja), wspólnie z polską sekcją dętą: Warsaw Horns oraz żeńskim zespołem wokalny Jazzel (Armenia),
 • Koncert Reincarnation – 9-osobowa orkiestra z Erewania łącząca reggae, ska z elementami etnorocka,
 • Nartiq’s Rhythm Show – bębniarski show Natiga Shirinova, realizowany wspólnie z utalentowanymi instrumentalistami z Azerbejdżanu.
 • Jeden z najbardziej uznanych zespołów rockowych Gruzji – Str!ng,
 • Międzynarodowe warsztaty muzyczne, sesje improwizowane muzyków z Kaukazu oraz zaproszonych gości, a także muzyka z kaukaskich klubów w ramach after-party.

Tak było dwa lata temu, źródło: materiały promocyjne Festiwalu Transkaukazja

3. Warszawa Kaukaska

Koncertowi na Pl. Teatralnym będzie towarzyszyć wydarzenie Warszawa Kaukaska – realizowane przez zespół portalu Kontynent Warszawa wspólnie z kaukaskimi diasporami w Warszawie. W ramach wydarzenia m.in. miasteczko kaukaskie: stoiska edukacyjne, kulturalne poświęcone współczesnej kulturze poszczególnych regionów Kaukazu, a po koncercie after-party w klubokawiarni Resort.

4. Działania artystyczne w przestrzeniach publicznych Warszawy:

Ważnym elementem tegorocznej Transkaukazji są działania międzynarodowych zespołów artystycznych w centralnie położonych przestrzeniach publicznych Warszawy, dotychczas nie wykorzystywanych w celach kulturalnych.

5. Rejs Warszawa – Batumi

Akcja realizowana przez warszawskie zespoły interdyscyplinarne, w formie niecodziennej podróży po Wiśle. Wydarzenie towarzyszy konferencji Wschodni Wymiar Mobilności.

 

Harmonogram działań w Polsce:

Dzień Wydarzenie
10 czerwca Otwarcie Festiwalu: Toast za Unię / Transkaukazję, międzynarodowe wydarzenie, które równocześnie odbyło się w wielu miejscach (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Austria, Czechy, Niemcy, Norwegia, Polska, Stany Zjednoczone).
23 czerwca Sztuki wizualne w Pasażu Italia, ul. Nowy Świat 23/25, mapka  na: http://transkaukazja.pl/2011/?id=98&lang=pl, Start 18.00.

Prezentacje do 26 czerwca.

23 czerwcaKoncert zespołu Reincarnation w schronisku na Głodówce – Start 22:30

http://transkaukazja.pl/2011/?id=78&lang=pl

24 czerwcaKoncert zespołów Green Room oraz The Forest (Gruzja) w Klubie 1500m do wynajęcia, ul. Solec 18. http://transkaukazja.pl/2011/?id=99&lang=pl, Start 20.00
25 czerwca Główny koncert  festiwalu oraz wydarzenia w ramach miasteczka kaukaskiego na Pl. Teatralnym + afterparty Klubokawiarni Resort, ul. Bielańska1. Start, 15.00, koncerty –17.30, afterparty – 22.00.
26 czerwcaKoncert zespołu Natural Born Lovers w gdyńskim Klubie Ucho, Start 20.00

http://transkaukazja.pl/2011/?id=82&lang=pl

7 lipca Rejs Warszawa – Batumi – akcja towarzysząca konferencji Wschodni Wymiar Mobilności

Wydarzenia artystyczne w przestrzeniach Warszawy

 • Projekt międzynarodowego kolektywu Slavs and Tatars zainspirowany ogólnokaukaskim periodykiem Molla Nasreddin (z początku XX wieku) – realizacja: grafika wielkoformatowa.

Slavs and Tatars to międzynarodowa grupa łącząca badania, pop kulturę, legendy miejskie i sztukę najnowszą, której prace są częścią kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

 • Projekt Konfederacja – Transkaukazja to nawiązujący do istniejącej przez miesiąc w 1918 roku federacji kaukaskiej – kurator: Wato Tsereteli, założyciel i dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Tbilisi,
 • Projekt USSR-Mix – nawiązujący do wspólnego dziedzictwa sowieckiego i jego wpływu na współczesność – artysta: Tarlan Gorchu – jeden z najbardziej uznanych grafików
  w Azerbejdżanie,
 • Projekt 1 marca 2008 – nawiązujący do fali demokratycznych demonstracji ostatnich lat w krajach Kaukazu – kurator: Eva Khachatryan – artystka i kuratorka (m.in. realizacja ormiańskich pawilonów w ramach Bienalle w Wenecji)

Rejs Warszawa-Batumi

Nieistniejące biuro podróży „Go East” oferować będzie unikalne podróże na Wschód – w tym wyjątkową okazję last minute! – podróż Wisłą, przez Bałtyk, Morze Północne, zachodnie brzegi Francji i Hiszpanii, Morze Śródziemne, Morze Czarne, aż do Batumi. Urocza, kilkujęzyczna kaukaska obsługa zaopatrzy gości w bilet oraz ulotkę dotyczących atrakcji podróży.

Tamada

Do roli Tamady zaprosimy prawdziwego gruzińskiego mistrza toastów – Aleksandra Ruseckiego. Organizowane przez niego Supry (biesiady gruzińskie) charakteryzuje z jednej strony: zakorzenienie w tradycji Stołu Kaukaskiego, z drugiej: otwarta i – bardzo często – międzynarodowa atmosfera. Toasty Tamady tłumaczone będą na język angielski.


Więcej informacji o Festiwalu Transkaukazja:

 • Na płycie Transkaukazja DVD płyta dostępna na życzenie,
 • Demo z utworami zespołów, które wystąpią na Transkaukazji oraz informacje dotyczące poszczególnych modułów festiwalu – dostępne na życzenie,
 • Na stronie festiwali i wydarzeń cyklu Transkaukazja: www.transkaukazja.pl.

 

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY