Używamy ciasteczek do poprawnego wyświetlania tej strony. Jeśli nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok
Łukasz Grajewski

Białoruś: 21.06.2011 Unia wprowadza sankcje wobec Mińska

„Unia Europejska podejmie odpowiednie kroki przeciwko „kolesiom” represyjnego reżimu w Mińsku.” –  Carl Bildt relacjonował na swoim twitterze poniedziałkowe posiedzenie szefów dyplomacji państw UE. „Uchwaliliśmy embargo na handel bronią i zamrożenie aktywów firm finansujących A. Łukaszenkę. Ma wybór dróg: do demokracji albo do Hagi.” – również za pomocą twittera sprecyzował wczorajsze ustalenia polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

European Union Parliament

Unia Europejska wprowadza sankcje, autor: Adam Lang, źródło: flickr.com

W porównaniu do wcześniejszych sankcji wdrażanych przez Unie Europejską względem Białorusi, wczorajsza decyzja jest bardzo mocnym ciosem wymierzonym w oficjalny Mińsk. Podczas obrad Rady Unii Europejskiej doszło do spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych. Obok wielu decyzji związanych z obecną sytuacją w Afryce Północnej oraz Bliskim Wschodzie, postanowiono odpowiedzieć na postępującą opresyjność białoruskich władz. Unijni decydenci postanowili uderzyć w białoruski biznes, bezpośrednio związany z osobą prezydenta Białorusi Aliaksandra Łukaszenki. Unijne embargo zostanie nałożone na „BelTechExport” – firmę zajmującą się eksportem broni, „Sport-pari” – kampanię, która obsługuję państwowe loterie i gry hazardowe oraz kampanię „BT Telekomunikacii„. Osobą wiążącą te trzy firmy jest Wladimir Pieftijew, co w dokumencie unijnym zostało podkreślone.

Media powołując się na artykuł  EU Observer, nazywają Pieftijewa „osobistym bankierem Łukaszenki”. Brukselki portal wskazuje na jego bliskie kontakty z prezydentem oraz majątek przekraczający 1 mld dolarów. Według magazynu Forbes, Pieftijew znajduję się na drugim miejscu listy najbogatszych Białorusinów, zaraz po prezydencie Łukaszence (o Pieftijewie pisaliśmy na Eastbooku przy okazji publikacji listy Forbes’a). Na posiedzeniu, zdecydowano też poszerzyć listę osób, które nie mają prawa wjazdu do państw unijnych. Wśród nich znajduję się Wladimir Pieftijew.

Przyjęto również deklarację, w której Unia Europejska m.in. wzywa władzę białoruskie do:

– Wypuszczenia wszystkich więźniów politycznych,
– zaprzestania represji wobec niezależnych mediów oraz wypuszczenia Andrzeja Poczobuta,
– zaprzestania inwigilacji unijnych dyplomatów;

Z treścią deklaracji można zapoznać się na stronach Rady Unii Europejskiej:

Deklaracja Rady

Uwagi szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton

Źródło: Rada UE, BelaPAN, TUT.BY, EUobserver

Facebook Comments
Łukasz Grajewski

Socjolog, absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Pracował w administracji publicznej, aktywny w trzecim sektorze (Fundacja Wspólna Europa, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Inicjatywa Wolna Białoruś). Autor licznych publikacji o Europie Wschodniej w polskich mediach.

Kontakt: [email protected]

ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY